Gen


BiologieMedicínaRakovinaTéma

Projekt Onkogen

1. 12. 2010

Rakovina patří k nejzákeřnějším nemocem současné doby. Moderní medicína ale dělá pokroky a naděje nemocných na uzdravení se stále zvyšuje. Ačkoliv počet diagnostikovaných případů rakoviny stále stoupá, počet lidí, kteří nepřežijí, zůstává naštěstí stejný. Ne u všech nádorů se však daří vyhlídky pacientů vylepšit. Mezi ty, které stále odolávají, patří nádory hlavy a krku. Na ty se zaměřil projekt Onkogen, na kterém v současnosti pracují čtyři vědecká pracoviště v České republice. Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve spolupráci s lékaři z Anatomického ústavu 1. Lékařské fakulty UK, Fakultní nemocnice Motol a jednou soukromou firmou hledají nové diagnostické prostředky, které by chirurgům pomohly rychle a jednoduše stanovit, kam až dosahuje zasažená tkáň. Samotný pohled oka lékaře nestačí. Nádor si totiž kolem sebe vychovává buňky, které jsou sice na pohled zdravé, ve skutečnosti ale pomáhají nádoru v růstu a šíření. Pokud takto pozměněná tkáň zůstane, nádor se většinou vrátí. Jednoduše určit, kam až operovat, pomohou genetické metody. Vědci vlastně hledají jakýsi genetický otisk nádoru, který by se s pomocí moderní techniky dal snadno a rychle vyčíst.

» Číst více


BiologieMedicínaGenetikaOčiMouchyLidéImpact – ze zahraničí

Jeden gen, mnoho očí

2. 12. 2009

Evoluce očí byla dlouho pro biology záhadou. Vědci v basilejském Biocentru nyní využili metodu, která umožňuje podrobně sledovat jednotlivé fáze vývoje orgánů. Díky mouchám zjistili, že na vývoji oka se sice podílí na tisíc genů, které se aktivují v přesně stanoveném pořadí, ale jako první vývoj oka spouští gen Pax6. Pokud je vypnut, oko vůbec nevznikne. Vědce překvapila ještě jedna skutečnost. Tentýž gen totiž řídí vývoj očí i u lidí.

» Číst více


BiologieMedicínaGenetikaEvoluceKříženíTéma

Geny evoluce

11. 4. 2009

Čeští vědci už zase pronikli do prestižního vědeckého časopisu Science. A jaká práce vzbudila takový ohlas? Týmu profesora Jiřího Forejta z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR se podařilo najít gen, který brání křížení příbuzných druhů. Ptáte se, proč je to tak důležité? Tento gen je totiž zřejmě klíčem k mechanizmu, který umožnil evoluci organizmů. Ta je totiž, i 150 let po Darwinovi, stále opředena tajemstvím. A právě gen, který brání, aby se příbuzné druhy křížily, je tím, co ve své podstatě umožňuje, aby jakýkoliv nový druh vůbec vzniknul. Druhy totiž vznikají tak, že se oddělí od druhu mateřského, který je velmi podobný. Kdyby takový gen neexistoval, mateřský druh by ten nově vznikající nejspíš znovu pohltil.

» Číst více