Rakovina


BiologieMedicínaGenTéma

Projekt Onkogen

1. 12. 2010

Rakovina patří k nejzákeřnějším nemocem současné doby. Moderní medicína ale dělá pokroky a naděje nemocných na uzdravení se stále zvyšuje. Ačkoliv počet diagnostikovaných případů rakoviny stále stoupá, počet lidí, kteří nepřežijí, zůstává naštěstí stejný. Ne u všech nádorů se však daří vyhlídky pacientů vylepšit. Mezi ty, které stále odolávají, patří nádory hlavy a krku. Na ty se zaměřil projekt Onkogen, na kterém v současnosti pracují čtyři vědecká pracoviště v České republice. Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve spolupráci s lékaři z Anatomického ústavu 1. Lékařské fakulty UK, Fakultní nemocnice Motol a jednou soukromou firmou hledají nové diagnostické prostředky, které by chirurgům pomohly rychle a jednoduše stanovit, kam až dosahuje zasažená tkáň. Samotný pohled oka lékaře nestačí. Nádor si totiž kolem sebe vychovává buňky, které jsou sice na pohled zdravé, ve skutečnosti ale pomáhají nádoru v růstu a šíření. Pokud takto pozměněná tkáň zůstane, nádor se většinou vrátí. Jednoduše určit, kam až operovat, pomohou genetické metody. Vědci vlastně hledají jakýsi genetický otisk nádoru, který by se s pomocí moderní techniky dal snadno a rychle vyčíst.

» Číst více


BiologieChemieSebevraždaPorfyrinyTéma

Příkaz k sebevraždě

18. 4. 2009

Současná věda umí některým typům nádorových buněk přikázat:Spáchejte sebevraždu! Vědci mohou rakovinné buňky donutit k programované smrti, pokud do nich vpraví vhodné chemické látky citlivé na světlo. V Ústavu analytické chemie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze připravují nové látky ze skupiny porfyrinů, výzkumný tým biologů a chemiků z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd je zase úspěšně zkouší na pokusných myších. Fotodynamickou terapií bude možné dobře léčit především snadno dostupné nádory na povrchu těla a také nádory různých dutin, například: žaludku, tlustého střeva, hlavy a krku, močového měchýře, prsu a mozku. Nejdříve však musí projít testováním toxicity a srovnávacími testy.

» Více


MedicínaNádorové buňkyBiologická léčbaChirurgické odstranění nádoruRadioterapieChemoterapieTéma

Biologická léčba

8. 10. 2008

Při léčbě rakoviny se až donedávna běžně užívaly jen tři metody: chirurgické odstranění nádoru, radioterapie a chemoterapie. Nové poznatky o biologii buňky nyní umožnily vývoj tzv. „biologických“, nebo také „cílených“ léků. Zatímco cytostatika ovlivňují nejen nádorové buňky, ale i buňky zdravé, což má mnoho nežádoucích účinků, je biologická léčba zaměřena pouze na buňky tumoru. Je to nejmladší forma terapie, kterou nyní mají onkologové k dispozici. Její princip spočívá v tom, že se ušije na míru monoklonální látka toho nádoru, který má na povrchu určitý antigen. Lék pak postihuje jen nádorové buňky s daným receptorem a téměř vůbec nepoškodí zdravý organizmus, má tedy minimum nežádoucích účinků. Jejím hlavním problémem však zatím zůstává obrovská nákladnost. Lékaři ale tvrdí: Nemocným významně prodlužuje život.

» Číst více