Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Š. Speváková a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Původní cyklus České televize pro všechny, kteří neváhají žasnout i poučit se. Průhledy do prostředí české i světové vědy. Týdeník založený na dobrodružství poznávání, prozrazující tajemství našeho světa. Neváhá proniknout do miniaturního světa droboučkých organizmů a nanočástic, nahlédnout do laboratoří, kde pomáhají zachraňovat životy, zavítat k planetám i galaxiím. Port představuje úsilí poznávat a ochraňovat přírodu i posouvat možnosti dalších oborů důležitých pro rozvoj lidské společnosti. Součástí Portu jsou i vstupy, ve kterých britský vědec Dr. Michael Londesborough díky svým znalostem i šarmu dokáže poutavým způsobem přiblížit svět fyziky i chemie, a to obvykle pomocí látek, které můžete běžně koupit v obchodě a uchováváte je ve své kuchyni nebo koupelně.

www.ceskatelevize.cz/port


FyzikaTechnikaAnalogový zvukTéma

Kníže živé reprodukce

Vše kolem nás se digitalizuje – televize, rozhlas, ozvučení koncertů. Existují však odborníci, kteří na analogový zvuk nedají dopustit. Jiří Krampera začal jako typický český kutil, který všemu kolem musí přijít na kloub. A pak začne vylepšovat. V sedmdesátých letech působil jako „technický vývojář“ několika českých kapel a pak v emigraci prošel snad všemi nejvýznamnějšími firmami, které vyrábějí reprosoustavy. Co dnes dělá špičku elektroakustických zařízení? Je to určitě kvalita komponentů, úroveň elektroniky a úroveň akustického provedení. Jiří Krampera jako konstruktér audiotechniky, která je určená pro zprostředkování živé hudby, je bytostně proti digitalizaci v tomto oboru. Vysvětlí nám z čistě technické a fyzikální stránky, proč digitální technika na živé koncerty, do koncertních síní a do divadel nepatří.

» Číst více


AstronomieAdaptivní optikaLaserová hvězdaImpact – ze zahraničí

Jak zastavit mihotání hvězd

Pokud se zadíváte na noční oblohu, uvidíte, že se hvězdy mihotají. Tento jev způsobují turbulence atmosféry Země. Procházející světlo naráží na vrstvy vzduchu s různou teplotou, světlo se odlišně ohýbá a tak vznikají deformace. Mihotání je sice krásné a romantické, ale pro vědce představuje problém. Musí se ho zbavit. Jednou z možností je odrazit světlo od zrcadla, které je deformované přesně tak, aby vlnění atmosféry anulovalo. A tomu napomůže právě umělá hvězda vytvořená laserem.

» Číst více


DopravaInformační technologieAutonehodaAktivní bezpečnostMichaelovy experimenty

Testování systémů bezpečnosti aut

Provoz na našich silnicích je stále hustší. A s ním přibývá také kolizních situací. Když už dojde ke srážce, závisí do jisté míry na konstrukci vozidel, zda přežijete nebo ne. Kvalitu konstrukcí aut prověřují takzvané crash-testy nebo bezpečnostní bariérové testy. Je samozřejmě mnohem lepší, když se nehodě podaří zabránit – a tomu by měly sloužit systémy aktivní bezpečnosti vozidel. Tým z ČVUT v Praze a společnosti TÜV-SÜD Czech společně s Michaelem a Filipem na letišti v Hradčanech zjišťovali, jak u trojice vybraných současných modelů aut fungují systémy integrované bezpečnosti. Poté Michael s Filipem vyzkoušejí podobné systémy i na dětských autíčkách.

» Číst více


Chat

bezpečnostní inženýr

Ing. Václav Jirovský

Vystudoval obor dopravní a manipulační technika na Fakultě strojní Českého vysokého učení technického v Praze. V současné době působí na Ústavu bezpečnostních technologií a inženýrství Fakulty dopravní ČVUT a zároveň vyučuje na Ústavu automobilů, spalovacích motorů a kolejových vozidel FS ČVUT. V rámci své výzkumné činnosti se zabývá nejen izolovanou bezpečností silničních vozidel, ale i interakcemi všech prvků, vyskytujících se v pozemním dopravním systému.

více v reportáži Testování systémů bezpečnosti aut z cyklu PORT

V pátek 11. listopadu 2011