Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Š. Speváková a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Původní cyklus České televize pro všechny, kteří neváhají žasnout i poučit se. Průhledy do prostředí české i světové vědy. Týdeník založený na dobrodružství poznávání, prozrazující tajemství našeho světa. Neváhá proniknout do miniaturního světa droboučkých organizmů a nanočástic, nahlédnout do laboratoří, kde pomáhají zachraňovat životy, zavítat k planetám i galaxiím. Port představuje úsilí poznávat a ochraňovat přírodu i posouvat možnosti dalších oborů důležitých pro rozvoj lidské společnosti. Součástí Portu jsou i vstupy, ve kterých britský vědec Dr. Michael Londesborough díky svým znalostem i šarmu dokáže poutavým způsobem přiblížit svět fyziky i chemie, a to obvykle pomocí látek, které můžete běžně koupit v obchodě a uchováváte je ve své kuchyni nebo koupelně. www.ceskatelevize.cz/port


AstronomieObrázky vesmíruImpact – ze zahraničí

Skryté poklady

Pozorování z dalekohledů Evropské jižní observatoře v Chile generují obrovská množství informací. K ukládání dat slouží archivy – rozsáhlé sklepní prostory plné serverů. Odsud čerpají informace obvykle jen profesionální astronomové, kteří hledají něco konkrétního. Z mnoho terabytů syrových dat však lze vytvořit úchvatné obrázky mlhovin a galaxií. Proto vědci vyhlásili soutěž, která talentované amatérské astronomy povzbudila k využití odborných dat.

» Číst více


ZoologieNetopýrTéma

Netopýři přinášejí štěstí

Netopýři bývali považováni za nečisté zvíře, vyslance ďábla, vtělení upíra. Díky lidovým pověrám si v minulosti zřejmě užili své. Dnes jsou ohroženým druhem a lidé se jim snaží pomoci. Národní síť záchranných stanic pokrývá celé naše území a přijímá do péče i netopýry. I když netopýr létá jen v noci a jeho siluetu známe z pohádek jako zlověstnou, je to užitečné zvířátko, které nás zbavuje žab a nepříjemného hmyzu. Ostatně v Číně je znakem největšího štěstí seskupení pěti netopýrů: symbolizují dlouhověkost, bohatství, zdraví, ctnost a přirozenou smrt.

» Číst více


BiologieMedicínaMozekMichaelovy experimenty

Tajemství mozku

Lidský mozek patří k nejsložitějším strukturám nejen v pozemské přírodě, ale i ve vesmíru. Spolu s Michaelem nejprve prozkoumáme jeho stavbu a pak se spolu se skupinkou mladých nadšenců z Brmlabu v Praze-Holešovicích, kteří zkoumají a poznávají záhady našeho světa, pustíme do testování Michaelova a Filipova mozku. A najde se tam i jednoduchý návod k domácímu pokusu, jak můžete svůj mozek ošálit vy sami.

» Číst více


Chat

Petra Schnitzerová vystudovala zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Dlouhodobě se věnuje především výzkumu a ochraně drobných savců. Působila na katedře zoologie PřF UK, AOPK ČR a několik let také v záchranné stanici pro zraněné živočichy Ochrany fauny ČR ve Voticích. V současnosti pracuje v České společnosti pro ochranu netopýrů, kde se zabývá zejména problematikou ochrany netopýrů vázaných na úkryty v lidských stavbách.

Pavlína Hájková vystudovala Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně, postgraduální studium absolvovala na Klinice chorob malých zvířat FVL VFU Brno. Pracovala na Fakultě veterinárního lékařství VFU v Brně, poté jako zastupující veterinář ZOO Brno, následovala činnost na Veterinární klinice Panda (interna a chirurgie malých zvířat, specializace na ptáky, plazy a ostatní exotická zvířata, sokolnicky vedení dravci), působila také jako smluvní veterinární lékařka ZOO hl. m. Prahy se specializací na aviární medicínu a laboratorní diagnostiku. Nyní provozuje soukromou veterinární praxe v Praze, kde má ordinaci pro exotické ptáky a dravce.

více v reportáži Netopýři přinášejí štěstí z cyklu PORT

V pátek 7. října 2011