ZoologieNetopýrTéma

Netopýři přinášejí štěstí

7. 10. 2011

Netopýři bývali považováni za nečisté zvíře, vyslance ďábla, vtělení upíra. Díky lidovým pověrám si v minulosti zřejmě užili své. Dnes jsou ohroženým druhem a lidé se jim snaží pomoci. Národní síť záchranných stanic pokrývá celé naše území a přijímá do péče i netopýry. I když netopýr létá jen v noci a jeho siluetu známe z pohádek jako zlověstnou, je to užitečné zvířátko, které nás zbavuje žab a nepříjemného hmyzu. Ostatně v Číně je znakem největšího štěstí seskupení pěti netopýrů: symbolizují dlouhověkost, bohatství, zdraví, ctnost a přirozenou smrt.

"Netopýří krev pod polštářem – lůna požehnání."
"Kdo chceš k terči stříleti, vezmi netopýra živého, roztrhni ho a omoč kulky v té krvi, žádný tě nepřestřílí."
"Netopýr na dveře přibitý od zlých duchů ochrání."

Netopýři bývali považováni za nečisté zvíře, vyslance ďábla, vtělení upíra. Díky lidovým pověrám si v minulosti zřejmě užili své. Dnes jsou ohroženým druhem a lidé se jim snaží pomoci.

Ing. Dagmar Zieglerová, Český svaz ochránců přírody, koordinátorka záchranných stanic, předsedkyně ZO ČSOP Nyctalus: Leží na zemi? No tak to určitě pomoc potřebuje. A kde jste? Ve Stromovce, výborně. Tak já vám tam pošlu auto, bude bílý se znakem Zvíře v nouzi. Můžete tam chvilku počkat u toho zvířete? Tak tam počkejte, rozhodně na něj nesahejte holýma rukama, on může být zraněný, mohlo by ho to bolet. Do hodiny tam někdo bude.

Pokud někdy najdete zraněného netopýra, nebo netopýří kolonii na nevhodném místě, měli byste zavolat záchrannou stanici Zvíře v nouzi. Národní síť záchranných stanic pokrývá celé naše území a přijímá do péče i netopýry. Záchranná stanice AVES Kladno se na ně přímo specializuje.

Ing. Dagmar Zieglerová, Český svaz ochránců přírody, koordinátorka záchranných stanic, předsedkyně ZO ČSOP Nyctalus: Zvíře, které se přijme do záchranné stanice, to je docela důležité, vede se k němu přesná evidence – kde se to zvíře našlo, kdy se našlo, jaká byla další péče. Tyto údaje slouží pro vědecké účely, protože se dá sledovat, kde se zvířata vyskytují, jak se mění jejich teritorium.

Mgr. Helena Jahelková, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK, členka základní organizace Českého svazu ochrany přírody (ZO ČSOP) Nyctalus: Tak děti. Co víte o netopýrcích? Lítají v noci? Jak je to s těma očima? Vidí, nebo nevidí? Mají očička? Vidíte, že má …

Netopýr, který nemůže létat, se o sebe nepostará, takže musí být dopraven do záchranného centra. Netopýři a jejich blízcí příbuzní jsou jedinými létajícími savci na této planetě. Ostatní savci z řádu letounů, jako je třeba vakoveverka, dokážou jen klouzat, zatímco netopýr ovládá akrobatické létání rychlostí až 50 km v hodině.

Ing. Dagmar Zieglerová, Český svaz ochránců přírody, koordinátorka záchranných stanic, předsedkyně ZO ČSOP Nyctalus: Ahoj, tak co neseš? Protokol máš. Nelítá? Tak se na něj podíváme – netopýr večerní. Tak ukaž, co ti chybí. No to se nedivím, že nemohl lítat. Tohle by chtělo k veterinářce, jestli nemá vnitřní zranění.

Mgr. Helena Jahelková, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK, členka základní organizace Českého svazu ochrany přírody (ZO ČSOP) Nyctalus: Jistě jste si všimli, jak takhle pohybuje pořád tlamičkou – proč myslíte, že to dělá?

Netopýr se neživí lidskou krví. Loví zejména noční hmyz a ve tmě se přitom orientuje pomocí sonaru. Neustále vydává ultrazvukové výkřiky o frekvenci 20 až 80 kHz, které se odrážejí od prostředí a umožňují lokalizovat kořist.

Mgr. Helena Jahelková, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK, členka základní organizace Českého svazu ochrany přírody (ZO ČSOP) Nyctalus: My tu máme takové krabičky, které se jmenují ultrazvukové detektory, a ony nám převedou neslyšitelný zvuk na slyšitelný.

Každého nalezeného netopýra nejprve prohlédne veterinářka. Létací blána, pevná elastická kožní řasa, protkaná cévami a nervy a porostlá chlupy, obvykle sroste sama, ale zvíře může mít i jiné problémy, například plíseň.

MVDr. Pavlína Hájková, soukromá veterinářka: Tady si vezmeme kapičku krve nově přijatého netopýra, abychom zjistili, zda netrpí celkovým onemocněním nebo krevními parazity.

Netopýři často trpí krevními parazity, jako jsou například babézie, přenášené pavouky, kterými se živí. K dalším problémům patří infekční onemocnění, nejčastěji bakteriální zápal plic, který u nich bývá smrtelný. Netopýři jsou velmi sociální tvorové, a tak je třeba nákazám zabránit.

Mgr. Helena Jahelková, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK, členka základní organizace Českého svazu ochrany přírody (ZO ČSOP) Nyctalus: Netopýrci – co o nich ještě víte? Kde třeba žijí? V jeskyních? Tenhle netopýrek rezavý žije hlavně v panelácích.

RNDr. Petra Schnitzerová, Ph.D., Česká společnost pro ochranu netopýrů: Většina druhů netopýrů, kteří se vyskytují v České republice, je v určitém období svého života vázána na úkryty v lidských stavbách, většinou jsou to různé budovy. A v posledních letech se zjistilo, že některé druhy netopýrů začaly obývat i úkryty v panelových domech. Vyskytují se v různých spárách mezi panely, anebo v různých dutinách za větracími otvory, které odvětrávají většinou střechy nebo jiné části toho domu.

V poslední době se staré panelové domy rekonstruují a zateplují. Lidé přitom ovšem zakrývají škvíry, které slouží jako příbytky netopýrů, zazdívají jim přístupové cesty, a stává se, že netopýři jsou uvnitř svých skrýší zazděni zaživa.

RNDr. Petra Schnitzerová, Ph.D., Česká společnost pro ochranu netopýrů: Všechny druhy netopýrů v České republice jsou chráněny zákonem a chráněna jsou nejen samotná zvířata, ale i jejich úkryty, takže pokud se netopýři vyskytují ve spáře mezi panely, tak je ten panelák, respektive ta spára, chráněná jako úkryt zvláště chráněného druhu.

Tento konflikt zájmů lidí a netopýrů má poměrně jednoduché řešení. Do fasády se zabudují úzká netopýří dvířka. Jsou součástí speciálních budek, které po zateplení fungují jako průlezný tunel tepelně izolační vrstvou do původního úkrytu ve spárách domu. Existují různé druhy budek a řešení se najde pro každého.

Mgr. Helena Jahelková, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK, členka základní organizace Českého svazu ochrany přírody (ZO ČSOP) Nyctalus: Kdo z vás věří, že se netopýrci zamotávají do vlasů? Jeden, dva, tři, skoro všichni. A najde se tady někdo tak odvážný, že by si toho netopýrka do vlasů dal? Výborně. Netopýrek tam bude sedět, neboj, jenom mu takhle vezmu pacinky.

RNDr. Petra Schnitzerová, Ph.D., Česká společnost pro ochranu netopýrů: Někdy lidé mají obavy, přestože třeba do té doby vůbec netušili, že netopýři v domě jsou, a když se začne s těmihle opatřeními, tak se bojí: tak my tady máme netopýry, nemůžeme od nich třeba chytit nějakou nemoc, nebo nebudou tady nějaké problémy se znečišťováním? Potom je můžeme uklidnit, že problémy většinou nevznikají, nemoci nehrozí, a pokud o netopýrech nevěděli, než se to začalo řešit, tak o nich nebudou vědět ani potom.

Lidé mívají strach z výkalů netopýrů, z nakažlivých parazitů, z toho, že se netopýři přemnoží a prokoušou se jim do spíže. Netopýři ale nejsou myši. Samice obvykle mívá jen jedno mládě za rok – a to je také příčinou současného ohrožení druhu. Netopýr se může dožít dokonce až 38 let, ale vyvíjí se pomalu a za nepříznivých podmínek pozastavuje vývoj plodu. Přitom se kácí lesy, jeskyně se uzavírají, domy modernizují. Přirozené prostředí netopýrů pomalu mizí a nebezpečí přibývá.

Netopýr je velmi choulostivý a jeho léčbu komplikuje fakt, že se mu oproti ostatním savcům velmi dlouho hojí kosti – namísto obvyklých šesti týdnů až tři měsíce. Dlahy nesnese, takže je nutné zavést do těla drát.

MVDr. Pavlína Hájková, soukromá veterinářka: Jakmile se ocitnou v zajetí, je důležité dodat jim všechny látky, které potřebují, a ze začátku to byl značný problém, protože docházelo k degeneraci svaloviny. Než se zlomeniny zhojí, létací svaly atrofují. Potřebují kvalitní výživu a rehabilitaci.

Zranění netopýři rehabilitují v kotci, případně na zimovišti. Zimu totiž přežívají v hibernovaném stavu – tedy se sníženým metabolismem, teplotou, frekvencí dechu a tepu, a s „vypnutými“ smysly.

Mgr. Helena Jahelková, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK, členka základní organizace Českého svazu ochrany přírody (ZO ČSOP) Nyctalus: Tady jsou třeba netopýři na rekonvalescenci po autonehodě, netopýři s blánami, které teprve dorůstají, kteří potřebují protahování, ale ne zas tak velký prostor.

Netopýr by v bdělém stavu zimu nepřežil. Při letu musí doplňovat obrovské množství živin – asi jako kdyby maratónec při běhu snědl sedmnáct kilo masa. Jeho metabolismus dokáže průběžně spalovat tuky a bílkoviny, aby mohl vydat energii nutnou k pohybu.

Mgr. Helena Jahelková, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK, členka základní organizace Českého svazu ochrany přírody (ZO ČSOP) Nyctalus: Hlavně žádné zvířátko není fuj, jsou to larvy brouka potemníka moučného, a když budete tiše, uslyšíte, jak mlaská.

MVDr. Pavlína Hájková, soukromá veterinářka: Naší hlavní snahou je vracet netopýry do přírody, tomu se podřizuje celé naše konání, a pokud vidíme, že návrat možný nebude, potom se snažíme, aby měl aspoň kvalitní život coby hendikep, který se používá k edukativním účelům.

Mgr. Helena Jahelková, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK, členka základní organizace Českého svazu ochrany přírody (ZO ČSOP) Nyctalus: Tak, podívejte se na něj, ukážeme si, jak vypadá kluk.

Petr Starý, vedoucí záchranné stanice AVES v Kladně: My bychom chtěli na naší stanici vybudovat takový zvláštní netopýří ekodomeček, což bude domeček, kde bychom chtěli lidem vysvětlovat, že netopýři nejsou zlí a vůbec o jejich životě, jak se k nim zachovat, kde netopýři zimují, a prostě vysvětlovat jejich život.

Mgr. Helena Jahelková, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK, členka základní organizace Českého svazu ochrany přírody (ZO ČSOP) Nyctalus: Hele kucí, půjdete někdo žrát?

Krása je v oku pozorovatele, a tak je možné sledovat, jak se netopýr láduje tlustými červy, s jistým dojetím. I když netopýr létá jen v noci a jeho siluetu známe z pohádek jako zlověstnou, je to užitečné zvířátko, které nás zbavuje žab a nepříjemného hmyzu. Ostatně v Číně je znakem největšího štěstí seskupení pěti netopýrů: symbolizují dlouhověkost, bohatství, zdraví, ctnost a přirozenou smrt.

Autor: Bára Kopecká

Přejít na obsah dílu