Spojení s vědou ze všech stran

Obsah dílu

Přehrát vše

Časné ráno, 21. července 2007. Tma nad pustými oblastmi jihozápadní Austrálie se na šest sekund rozjasnila. Po obloze prolétl velmi jasný bolid. Obvykle je v těchto končinách taková podívaná jen letmým zážitkem pro několik živočichů, obývajících největší vápencovou tabuli světa ? Nullarborskou poušť. Tentokrát ale průlet bolidu zaznamenaly dvě ze tří automatických stanic, které celou noc fotografují oblohu. Ty pocházejí z České republiky a patří do rodiny vědeckých přístrojů, které ze stejného důvodu hlídají nebe i u nás. Nejmodernější zařízení svého druhu na světě: česká bolidová síť. Našim astronomům se dokonce podařilo v místě, které spočítali, meteorit skutečně najít… Hubblův teleskop je nejznámějším dalekohledem v historii umístěným v kosmu… Kuchyňská mikrovlnka nabízí možnost nejedné kratochvíle, ale i vážného zamyšlení. Michael připraví několik pokusů, při nichž vznikne plazma, známé a tajemné čtvrté skupenství hmoty. A za plazmou se vydáme také do haly našeho nového tokamaku Compass D v Praze Ďáblicích.

www.ceskatelevize.cz/port


AstronomieBolidová síťMeteorit s rodokmenemTéma

Síť na vesmírné poutníky

Časné ráno, 21. července 2007. Tma nad pustými oblastmi jihozápadní Austrálie se na šest sekund rozjasnila. Po obloze prolétl velmi jasný bolid. Obvykle je v těchto končinách taková podívaná jen letmým zážitkem pro několik živočichů, obývajících největší vápencovou tabuli světa – Nullarborskou poušť. Tentokrát ale průlet bolidu zaznamenaly dvě ze tří automatických stanic, které celou noc fotografují oblohu. Ty pocházejí z České republiky a patří do rodiny vědeckých přístrojů, které ze stejného důvodu hlídají nebe i u nás. Nejmodernější zařízení svého druhu na světě: česká bolidová síť. Našim astronomům se dokonce podařilo v místě, které spočítali, meteorit skutečně najít. To největší zadostiučinění ale přišlo až po zkoumání složení tohoto vesmírného poutníka.

» Číst více


AstronomieKosmické dalekohledyTechnosféra

Oči astronomie: Mimo naši Zemi

Po tisíciletí lidstvo vzhlíželo k fascinující noční obloze, aniž by vědělo, že hvězdy Mléčné dráhy jsou jiná slunce, nebo že vesmír je poset miliardami sesterských galaxií, nebo že my sami jsme pouhou tečkou ve vesmírné kronice, která líčí příběh trvající 13,7 miliard let. Dokud jsme k pozorování využívali jen vlastní oči, neměli jsme možnost hledat sluneční soustavy okolo cizích hvězd nebo zjišťovat, je-li někde ve vesmíru život. Teprve před čtyřmi stoletími, roce 1609, vyšel Galileo Galilei do polí poblíž svého domu. Namířil dalekohled, který si sám sestrojil, na Měsíc, planety a hvězdy.
Hubblův teleskop je nejznámějším dalekohledem v historii umístěným v kosmu. Způsobil revoluci v mnoha oborech astronomie. Nachází se totiž vysoko nad chvějící se zemskou atmosférou a má nerušený výhled do celého vesmíru. Navíc může sledovat ultrafialové a infračervené záření, které je nedostupné pozemským dalekohledům, protože atmosféra je pohlcuje. Astronomové se chystají vyslat do vesmíru ještě další mnohé družice, které umožní nevídaná pozorování.

» Číst více


FyzikaPlazmaMikrovlnné zářeníTokamakMichaelovy experimenty

Plazma v kuchyni

Kuchyňská mikrovlnka nabízí možnost nejedné kratochvíle, ale i vážného pokusnického zamyšlení. Michael připraví několik pokusů, při nichž vznikne plazma, známé a tajemné čtvrté skupenství hmoty. Ale nakonec přece jen společně s ním navštívíme Michaelovy kolegy, kteří zkoumají plazma s neporovnatelně vyšší teplotou 100 miliónů stupňů. Vstoupíme totiž do haly našeho nového tokamaku Compass D v Praze Ďáblicích.

» Číst více


Chat

Vystudoval fyziku pevných látek na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci nastoupil přímo do Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, kde pracuje dodnes. Zabývá se výzkumem meziplanetární hmoty a je světově uznávaným odborníkem na meteory. Již od začátku pracoval pod vedením Zdeňka Ceplechy na výzkumu bolidů a jejich pozorování v rámci mezinárodního projektu Evropské bolidové sítě. V roce 1993 tento projekt převzal a od té doby je jeho hlavním koordinátorem. V roce 1997 inicioval vývoj a výrobu nového typu automatické bolidové kamery pro českou část Evropské bolidové sítě. Tuto kameru později modifikoval a v roce 2001 ji použil k spoluzaložení nové bolidové sítě v Západní Austrálii v poušti Nullabor; průběžně pracuje na jejím dalším vývoji, provozu a zpracování výsledků.

více v reportáži Síť na vesmírné poutníky z cyklu PORT

Ve středu 7. října 2009