Spojení s vědou ze všech stran. Připravili P. Soukup, V. Kunz a Š. Speváková

Obsah dílu

Přehrát vše

Současná věda umí některým typům nádorových buněk přikázat: Spáchejte sebevraždu! Vědci mohou rakovinné buňky donutit k programované smrti, pokud do nich vpraví vhodné chemické látky citlivé na světlo. Fotodynamickou terapií bude možné dobře léčit především snadno dostupné nádory na povrchu těla a také nádory dutin, například: žaludku, tlustého střeva, hlavy a krku, močového měchýře, prsu a mozku…Donedávna byly filmy promítané v kinech založeny na celuloidových pásech. Nyní se přechází na digitální záznam. Vyrobit levnější, jednodušší a spolehlivější zařízení od digitálních kamer přes zpracování pro evropský filmový průmysl ? to je cíl mezinárodního výzkumného projektu IP-RACINE…

Karteziánský potápěč a Galileův teploměr. Michaelův experiment bude celý o vznášení a splývání, čili o síle směřující vzhůru, která udržuje předměty na vodní hladině. Michael za vydatné pomoci svých přátel Archimeda, René Descartese a Galilea Galilei odhalí, jak splývání využít.

www.ceskatelevize.cz/port


Informační technologie3DDigitální kinoHolografická televizeImpact – ze zahraničí

Ze scény na plátno

Až dosud byly filmy promítané v kinech založeny na celuloidových pásech. Nyní se přechází na digitální záznam. Vyrobit levnější, jednodušší a spolehlivější zařízení od digitálních kamer přes postprodukci až po promítání pro evropský filmový průmysl – to je cíl mezinárodního výzkumného projektu IP-RACINE. Vědecké a průmyslové organizace z osmi evropských zemí spolupracují na vývoji evropského digitálního kina. Digitální produkce usnadní filmařům tvorbu složitých vizuálních i zvukových efektů, umožní též produkci prostorového kina – a do deseti let se dokonce plánují laboratorní prototypy holografické televize.

» Více


FyzikaChemieVznášeníPotápěníOkolní tlakMichaelovy experimenty

Karteziánský potápěč a Galileův teploměr

Tento Michaelův experiment bude celý o vznášení a splývání, tedy o síle směřující vzhůru, která udržuje předměty na vodní hladině. Michael za vydatné pomoci svých přátel Archimeda, René Descartese a Galilea Galilei odhalí, jak splývání využít a jak nám slouží při podávání kečupu, či k monitorování atmosférického tlaku a zaznamenání okolní teploty. Přidejte se k Michaelovi, který proplave zázraky matematiky a fyziky.

» Číst více


BiologieChemieRakovinaSebevraždaPorfyrinyTéma

Příkaz k sebevraždě

Současná věda umí některým typům nádorových buněk přikázat:Spáchejte sebevraždu! Vědci mohou rakovinné buňky donutit k programované smrti, pokud do nich vpraví vhodné chemické látky citlivé na světlo. V Ústavu analytické chemie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze připravují nové látky ze skupiny porfyrinů, výzkumný tým biologů a chemiků z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd je zase úspěšně zkouší na pokusných myších. Fotodynamickou terapií bude možné dobře léčit především snadno dostupné nádory na povrchu těla a také nádory různých dutin, například: žaludku, tlustého střeva, hlavy a krku, močového měchýře, prsu a mozku. Nejdříve však musí projít testováním toxicity a srovnávacími testy.

» Více


Chat

molekulární bioložka

RNDr. Jarmila Králová, CSc.

Absolventka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v současnosti je vědeckou pracovnicí Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Dlouhodobě se zabývá mechanizmy přeměny normálních buněk na nádorové vlivem genů s onkogenním účinkem. V posledních letech se věnuje studiu cíleně vyvolané buněčné smrti nádorových buněk pomocí chemických látek citlivých na světlo a možnostem jejich využití k fotodynamické léčbě nádorů.

více v reportáži Příkaz k sebevraždě

Ve středu 22. dubna 2009