Spojení s vědou ze všech stran. Připravili T. Pultarová a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Geny evoluce. Týmu prof. Forejta z Ústavu molekulární genetiky se podařilo najít gen, který brání křížení příbuzných druhů. Ptáte se, proč je to tak důležité? Tento gen je zřejmě klíčem k mechanismu, který zprostředkoval evoluci organizmů. Ta je – i 150 let po Darwinovi – stále opředena tajemstvím. A právě gen, který znemožňuje, aby se příbuzné druhy křížily, přispěje k tomu, aby jakýkoliv nový druh vůbec vznikl… Energie z moře. V moři je ukryto mnohem více energie,

než kdy bude lidstvo potřebovat, říkají odborníci. Obrovské masy vody, vyskytující se na Zemi, představují dosud nevyužitý zdroj obnovitelné energie. Výzkum zabývající se využitím energie z moře je zatím ovšem na svém počátku… Staré mince za nové! Michaelův experiment nám pomůže odhalit, jak díky jednoduchým přípravkům z naší kuchyně, změníme zašlé mince ze své sbírky tak, že budou vypadat jako zbrusu nové! A Michael – alchymista dokonce změní stříbro na zlato! Nenechte si to ujít.

www.ceskatelevize.cz/port


EnergetikaMořePřílivOdlivEnergie proudůImpact – ze zahraničí

Energie z moře

V moři je ukryto mnohem více energie, než kdy bude lidstvo potřebovat, říkají odborníci. Obrovské masy vody, které se vyskytují na naší Zemi, představují dosud nevyužitý zdroj obnovitelné energie. Avšak zatímco sílu větru již využívají větrníky a sluneční energii přeměňují solární elektrárny, výzkum zabývající se využitím energie z moře je na svém počátku. Odborníci proto nyní umisťují do proudů přílivu a odlivu nové prototypy turbín, jako je SeaGen, Pelamis nebo Vlnový drak, které by je měly efektivně využít. Vzhledem k tomu, že pobřeží obývá velké množství lidí, mohla by energie z moře pokrýt až polovinu světové spotřeby všech domácností.

» Číst více


BiologieMedicínaGenetikaGenEvoluceKříženíTéma

Geny evoluce

Čeští vědci už zase pronikli do prestižního vědeckého časopisu Science. A jaká práce vzbudila takový ohlas? Týmu profesora Jiřího Forejta z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR se podařilo najít gen, který brání křížení příbuzných druhů. Ptáte se, proč je to tak důležité? Tento gen je totiž zřejmě klíčem k mechanizmu, který umožnil evoluci organizmů. Ta je totiž, i 150 let po Darwinovi, stále opředena tajemstvím. A právě gen, který brání, aby se příbuzné druhy křížily, je tím, co ve své podstatě umožňuje, aby jakýkoliv nový druh vůbec vzniknul. Druhy totiž vznikají tak, že se oddělí od druhu mateřského, který je velmi podobný. Kdyby takový gen neexistoval, mateřský druh by ten nově vznikající nejspíš znovu pohltil.

» Číst více


FyzikaChemieMinceOxidaceČištění kovůMichaelovy experimenty

Staré mince za nové!

Mince, které běžně používáme, časem zajdou – jsou matné a tmavé. Tato proměna nastává díky našim zpoceným rukám a kyslíku, který je obsažen v atmosféře. Michaelův experiment nám nyní pomůže odhalit, jak díky jednoduchým přípravkům, jež najdeme v každé kuchyni, zašlé mince změníme tak, že budou vypadat jako zbrusu nové! Ale ani tam neskončíme. Michael odhalí všechny své znalosti z alchymie a změní stříbro na zlato!

» Číst více


Chat

Vystudoval Lékařskou fakultu Karlovy Univerzity v Hradci Králové a poté začal působit v Ústavu molekulární genetiky AV ČR, Praha. Od roku 1980 dosud je vedoucím oddělení myší molekulární genetiky a od roku 2006 je profesorem genetiky a molekulární biologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Zaměřuje se především na funkční genomiku a molekulární genetiku laboratorní myši jako modelového organismu v biomedicínském výzkumu. Publikoval více než sto vědeckých prací ve špičkových časopisech.

více v reportáži Geny evoluce z cyklu PORT

V sobotu 11. dubna 2009