Žáci druhého stupně základních škol se v šesti krajích a Praze vrátili opět do lavic. Vyučovat se ale musejí rotačně. Kvůli koronavirové krizi končí svůj provoz některé penziony v Krkonoších. Jejich majitelé už nemají peníze na to, aby je udrželi do letní sezóny.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Rozvolnění ve službách

Ode dneška začaly znovu fungovat některé služby. Otevřeno mají například kadeřnictví, masážní a kosmetické salony nebo třeba salony pro psy. Zákazníci se ale musí prokázat negativním testem na covid-19.

Návrat dalších dětí do školek a škol

V Praze a v šesti dalších regionech se do lavic vrátily žáci 2. stupňů základních škol a také děti do škol mateřských. Stále ale platí systém takzvané rotační výuky ve školách.

Začalo období přijímacích zkoušek na SŠ

Před zkouškami musí uchazeči o studium předložit negativní test na covid-19. Povinné jsou také roušky, nebo respirátory. V učebně pak může být maximálně 20 lidí.

Do lázní se vrací část samoplátců

Nastoupit mohou podle nařízení Ministerstva zdravotnictví pouze lidé, kteří prodělali covid-19 a to nejpozději do 90 dnů. Většina pacientů si tak na léčebné a rehabilitační pobyty musí ještě počkat.

Rozvolňování od 10. května

V pondělí 10. května se kromě maloobchodu mají v celém Česku otevřít i některé další služby. Jedná se například o opravny obuvi, autobazary nebo fotografické služby. Venku bude nutné nosit respirátor, nebo roušku už pouze tam, kde není možné dodržet dvou metrové rozestupy.

Úhyn ryb v řece Bílině

Do řeky Bíliny unikla neznámá látka, která způsobila úhyn stovek ryb. Rybáři objevili mrtvé kusy včera odpoledne a provedli odběry vzorků, které mají odhalit možnou příčinu úhynu. Jednou z možností je podle nich nedostatek kyslíku.

Požár ubytovny v Pelhřimově

21 lidí muselo v noci kvůli požáru narychlo opustit ubytovnu v Pelhřimově. Policisté a následně také hasiči je evakuovali za pár minut. Kdy se budou moci do ubytovny vrátit, zatím není jasné.

Pokračuje výstavba obchvatu Chýnova

Ředitelství silnic a dálnic obnovilo práce na stavbě obchvatu Chýnova na Táborsku. V únoru stát musel stavbu pozastavit, protože soud zrušil stavební povolení. Obchvat vzniká proto, aby odklonil z centra Chýnova tisíce aut denně.

Ukončené očkování proti covidu-19 má v ČR milion lidí

Jednu dávku už dostalo 2 189 547 zájemců. 6 232 naočkovaných má aplikovanou vakcínu od společnosti Johnson & Johnson.

O2 universum očkuje naplno

Zdravotníci začali očkovat v hale O2 universum v pražské Libni. Během dneška by mělo vakcínu dostat 1 000 lidí, od zítřka pak 2 000 zájemcům. Lidé tam dostanou látku od firmy Pfizer.

Nové očkovací centrum v Ústí nad Labem

Očkovací centrum otevřeli také v budově bývalého rektorátu v Ústí nad Labem. Je největší v tomto regionu. Jen za dnešek tam naočkovali 500 lidí.

Registrace k očkování se otevřela pro další skupinu

K očkování se můžou nově hlásit i lidé, kteří se starají o osoby s příspěvek na péči ve třetím a čtvrtém stupni a taky akademičtí pracovníci vysokých škol.

Dopady pandemie na penziony a hotely

Kvůli koronavirové krizi končí provoz některé penziony v Krkonoších. Jejich majitelé už nemají peníze na to, aby je udrželi do další sezony.

Dopady pandemie na penziony a hotely

Friesovy boudy leží pod hřebeny Krkonoš mimo turistická střediska. Přes zimu kolem prošlo jen pár lidí na túrách, 120 lůžek tak zůstalo netknutých.

Otevírají muzea, galerie a památky

V Česku znovu otevírají také muzea a galerie. Zatím tedy stejně jako 2. stupeň základních škol jen v sedmi krajích včetně Prahy.

Otáčivé hlediště uvede nové hry

Herci v Českém Krumlově zkoušejí na představení, která se loni neodehrála, ale diváci si je zaplatili. Jihočeské divadlo nechce dál čekat a zahájilo předplatné na další sezonu.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD