Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

70 let od náletu na Prahu

Přesně před 70 lety - 14. února 1945 - dopadly na širší centrum Prahy americké bomby. Konkrétně šlo o tříštivé letecké pumy ANM 43. Jeden exemplář takové bomby, která před 70 lety nevybuchla, bude v protileteckém krytu na Folimance součástí velké výstavy, která osudový nálet připomene. Při náletu byly tehdy zasaženy hlavně Vinohrady a Nové Město, částečně i Smíchov, zničeny byly i Emauzy u Palackého mostu.


Pražské growshopy

Majitelé tzv. growshopů v Praze si po roce a čtvrt u soudu vyslechnou obvinění z šíření toxikomanie. Policejní zátah proti prodejcům potřeb na pěstování a kouření konopí je dodnes terčem silné kritiky. Většina provozovatelů totiž nabízí toto zboží dál. Jak se přesvědčila i ČT, k dostání je i v obchodech či trafikách.


Málo vojáků na Hradě

300 nových vojáků posílilo českou armádu. Přesto jich dál chybí několik tisíc - velení hodlá stav doplnit během tří let. S nedostatkem lidí, byť ne tak citelným, se potýká i speciální složka, Hradní stráž.


Divadlo Na Zábradlí nekončí

Pražské Divadlo Na Zábradlí nekončí. Město se domluvilo s vlastníkem vedlejší budovy na prodloužení pronájmu foyer. Předsálí divadla totiž spadá právě na pozemek vedlejšího Pachtova paláce. Nájemní smlouva na pozemek pod foyer bude prodloužena do konce června. Do té doby chce město vytvořit nový vstup do sálu, a to ze dvora divadla.


Tramvajové speciály

Pluh, tlačný pluh, mazavka a školák. To jsou čtyři speciální tramvaje pražského Dopravního podniku. Mazavka je nejnovější - je to mazací tramvaj, zatím jen ve zkušebním provozu. Koleje se musí víc mazat i kvůli novým typům tramvají, které jsou čím dál těžší.


Oprava haly Hlavního nádraží

Na pražském Hlavním nádraží začala rozsáhlá rekonstrukce výpravní budovy. Řada vlaků začala jezdit podle nových jízdních řádů. Opravy střechy nádraží potrvají minimálně dva roky.


Výstava o Činoherním klubu

Činoherní klub slaví 50 let. Jubileum populární scény připomíná výstava na Staroměstské radnici. Minimalisticky pojatý Labyrint černobílých fotografií ukazuje portréty a tvorbu herců, režisérů i dalších lidí spjatých s divadlem.


Bludiště před opravou

Populární bludiště stojí na Petříně od roku 1911. Pavilon byl přitom postaven už dřív, pro výstavní prezentaci Klubu českých turistů v roce 1891. Sloužil jako jakýsi předchůdce biografu. Po přestěhování na Petřín v něm vznikl zrcadlový labyrint i sálek se zakřivenými zrcadly. V bludišti je už přes 120 let známý obraz, který dokumentuje, jak v roce 1648 Pražané vzdorují na Karlově mostě Švédům. Obraz už brzy čeká restaurování. Muzeum hlavního města Prahy, které bludiště spravuje, by ale chtělo do původní podoby proměnit i předpolí slavné malby.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD