Nahrávám video

21. únor 2015

Obsah dílu

50 let Činoherního klubu — Místo bytů bude u Staroměstského náměstí hotel — Jak se změní doprava po otevření Blanky? — Bezdomovci v chatách — Potíže Zeleného údolí — Řemeslná škola Hrdlořezy — Rotunda sv. Václava před opravou — Nejstarší česká fotografie na Hradě — Kamnářské mistrovství Evropy

Části dílu

00:40
50 let Činoherního klubu
  Činoherní klub slaví 50 let. Malý sál v ulici Ve Smečkách hostil v roce 1959 první premiéru Divadla Semafor, pak tu působilo třeba divadélko Paravan. A u zrodu Činoherního klubu stáli před 50 lety spolužáci z pražské DAMU – režisér a dramatik Ladislav Smoček a dramaturg Jaroslav Vostrý. První inscenace Činoherního klubu – hra Ladislava Smočka Piknik – měla premiéru 27. února 1965.
  04:32
  Místo bytů bude u Staroměstského náměstí hotel
   Namísto historických budov bude poblíž Staroměstského náměstí rozsáhlý hotelový komplex. Desítky lidí budou muset opustit svoje domy. Po více než dvaceti letech dostal developer všechna povolení ke stavbě v centru metropole. Do ostré kritiky se pustili památkáři.
   06:45
   Zlevnění MHD
    07:01
    Čínské oslavy v centru
     07:18
     Jak se změní doprava po otevření Blanky?
      Méně aut v centru nebo zklidnění dopravy na magistrále. To je řadu let slibovaný přínos tunelu Blanka. Praha ale většinu opatření na omezení dopravy v centru města zatím odkládá. Jeden z mála kroků, který budou ještě letos na otevření Blanky reagovat, je postavení dvojice nových semaforů na magistrále – jeden na křížení Wenzigovy se Sokolskou a druhý na stejné úrovni v opačném směru. Dále bude zúžena Veletržní ulice.
      08:45
      Bezdomovci v chatách
       Opuštěné chaty v zimě – cíl nejen pro zloděje. Rekreační objekty kontrolují policisti i strážníci a skoro v každé kolonii narazí na nějaký problém. Například v okolí Prahy na bezdomovce.
       10:49
       Potíže Zeleného údolí
        Už téměř tři roky bojuje více než 1000 obyvatel Prahy 4 – Zeleného údolí o pozemky pod svými domy. Nový majitel parcel po obyvatelích totiž požaduje mnohonásobně vyšší nájemné, než platili dosud. Pokud nezaplatí, hrozí jim demolicí. Nejvyšší soud teď rozhodl ve prospěch nájemníků. Pozemky by mohli zachránit tzv. věcným břemenem.
        12:48
        Řemeslná škola Hrdlořezy
         Přes sto let tradice a skoro 40 učebních oborů – to je Střední odborná škola stavební a zahradnická na Jarově. Například se tam učí v oboru sklenář sedm žáků – je to jediných 7 lidí, kteří se sklenářem učí v celé České republice. Do jarovské střední školy chodí přes 1200 žáků a studentů. Dalším zajímavým oborem je například kamnář.
         16:20
         Farmářské tržiště na Náplavce
          17:54
          Rotunda sv. Václava před opravou
           Svatováclavská rotunda, kterou v roce 2004 objevili archeologové, se dočká rekonstrukce. Památka byla více než 300 let považována za ztracenou. Je skryta v budově Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy na Malostranském náměstí.
           20:01
           Nejstarší česká fotografie na Hradě
            175 let starý rodinný snímek – daguerrotypie hraběte Chotka – je teď vystaven v Jízdárně Pražského hradu. Patří mezi nejstarší dochované portrétní fotografie na světě a je vůbec nejstarším fotoportrétem v českých sbírkách.
            21:56
            Výzva na Ladronku
             22:11
             Kamnářské mistrovství Evropy
              Jedním ze studentů Střední odborné školy stavební a zahradnické na Jarově je kamnáře Michal Podsedník. Ten se připravoval na Mistrovstvím Evropy mladých kamnářů v rakouském Welsu. Pro jarovskou školu se snažil obhájit bronzovou medaili, kterou před čtyřmi lety vybojoval jiný zdejší kamnář. Michal sice nakonec skončil na 4. místě, ale v obrovské konkurenci to je pro něj i pro školu i tak obrovský úspěch.
              Přehrát celé video
              Stopáž26 minut
              Další díl
              28. únor 2015

              Napište nám