Nahrávám video

28. únor 2015

Obsah dílu

Historie Slatin — Zmatečné dopravní značení — Falešní taxikáři — Knihovna Václava Havla dostala zelenou — Bytové divadlo — Rostliny pro EXPO — Pravda a fikce v Obecné škole

Části dílu

00:43
Historie Slatin
  Slatiny, město ve městě, prvorepublikový slum, do něhož vcházet bylo cizím téměř zapovězeno. Místo, kde v dobách největší slávy žilo většinou v bídě ve čtyřech stovkách velmi skromných domků 3500 lidí. Ve Slatinách se odehrávala i část děje slavného filmu Obecná škola. Dosud tu zbylo asi 50 starých domků, na některých parcelách si lidi postavili dřevěné chatky a ve Slatinách se teď především zahradničí. Jinde jsou jen ruiny, které občas obývají bezdomovci.
  08:16
  Zmatečné dopravní značení
   Policisti i úřady řeší stížnosti řidičů na zmatečné dopravní značení. Nebezpečné manévry se odehrávají hlavně na nepřehledných pražských křižovatkách - a řidiči mnohdy chybují nevědomky.
   10:25
   Falešní taxikáři
    Pozor na nepoctivé taxikáře - jen během loňska strážníci v Praze zastavili na 130 taxikářů bez oprávnění a k tomu napočítali přes dva tisíce přestupků. Řidiči si účtují vyšší ceny - poslední případ: za tři kilometry 450 korun.
    12:36
    Otevření tunelu Blanka se znovu odkládá
     12:56
     Zkušební soupravy v novém úseku metra
      13:11
      Sociální centrum na žižkovské poliklinice
       13:30
       Knihovna Václava Havla dostala zelenou
        Stavba Knihovny Václava Havla na Loretánském náměstí dostala zelenou. Ministerstvo kultury po více než dvou letech potvrdilo kladný posudek památkového odboru. Národní památkový ústav ale pořád nesouhlasí s některými stavebními zásahy.
        15:57
        Bytové divadlo
         Začalo to jako chuť oživit jeden ze zakázaných fenoménů předlistopadové kultury. Spolek Kašpar oprášil bytové divadlo - jevištěm i hledištěm pro pouhých pětadvacet diváků se stala bývalá zkušebna ve Vodičkově ulici.
         17:40
         Rostliny pro EXPO
          Českou republiku bude na letošní světové výstavě Expo v Miláně reprezentovat příroda. Ve speciálním pavilonu vyroste reálný - z tuzemska dovezený les se všemi typickými rostlinami. Ty se už teď pěstují v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Albertově.
          18:43
          Pravda a fikce v Obecné škole
           Nesmrtelnou slávu drsnému území Slatin přinesl film Jana a Zdeňka Svěrákových Obecná škola. Z jejich domků a uliček pocházeli všichni ti, kteří přivedli do blázince svou učitelku a které později rázně a svérázně srovnal legendární učitel Igor Hnízdo. Jaké byly skutečné osudy lidí, které Zdeněk Svěrák ve filmu zobrazil?
           Přehrát celé video
           Stopáž26 minut
           Další díl
           7. březen 2015

           Napište nám