Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

Švehlova kolej

Budovu Švehlovy koleje na Vinohradech navrhl architekt Jan Chládek. Portál zdobí čtyři alegorická sousoší symbolizující čtyři roční doby - dílo moravského sochaře Franty Úprky. Kolej reprezentovala tehdy velmi populární styl art deco. Fasáda - na rozdíl od současné podoby - původně byla trojbarevná. Typické pro art-deco jsou totiž barvy v národní trikoloře.
V suterénu památkově chráněné koleje, který byl od 80. let uzavřený a sloužil jako skladiště, se teď hraje divadlo. Představení se tu hrála už za první republiky, později sál sloužil mimo jiné jako tělocvična, byl tam i studentský filmový klub.


Tunel Blanka

Tunelový komplex Blanka v Praze se pro řidiče otevře 2. prosince. Na termínu zahájení zkušebního provozu se Praha dohodla s dodavatelem technologií, firmou ČKD Praha DIZ. Ta dosud trvala na dubnu 2015. Přitom stavbaři z Metrostavu už mají všechno připravené.


Výročí katedrály

Katedrála svatého Víta, Vojtěcha a Václava - jak zní její plný název - se před pětaosmdesáti lety - 28. září 1929 - v rámci oslav svatováclavského milénia otevřela návštěvníkům. Na své dokončení čekala přes pět set let. Její torzo začali dostavovat v roce 1873.


Nové stanice metra

Čtyři nové stanice metra A budou stavebně hotové už za 6 týdnů. Cestující se sem ovšem podívají až na jaře příštího roku. Stavbu za více než 20 miliard korun je totiž ještě potřeba otestovat a pořádně zkontrolovat. Nejdřív tady ve vagonech budou jezdit pytle s pískem a celý měsíc před otevřením jen prázdné soupravy.


Tajemství pražských dvorků

Dvorek Kamenická 35

Dům číslo 35 v Kamenické ulici je sám o sobě raritní skvost. Jeho autorem je známý pražský architekt Otakar Novotný. Před rokem se místní společenství vlastníků pustilo do nákladné opravy - přitom jim výrazně pomohl grant magistrátu. Na co už žádný grant vlastníci domu nežádali, je úprava zahrádky. O tu tady pečují tři dámy a neváhají věnovat celé hodiny volného času týdně, aby to tu vypadalo pěkně.


Výročí útěku východních Němců

Na den přesně před čtvrt stoletím se vydali za svobodou - několik tisíc uprchlíků z východního Německa se v roce 89 až měsíc tísnilo na pražské ambasádě SRN. 30. září dostali povolení odjet na západ. Aktéři - tehdejší emigranti i politici - oslavili výročí přímo na místě.


Pomník generála Tomáše Sedláčka

V areálu pražského Posádkového velitelství je nová dominanta - busta hrdiny protinacistického i protikomunistického odboje generála Tomáše Sedláčka. Peníze - přes 840 tisíc korun - na bronzovou sochu sehnali sami vojáci veřejnou sbírkou.


Příbeh skleničky z Mánesa

Unikátní sklenička s motivem Mánesu je dost možná jediným exemplářem na světě. Velmi omezenou sérii rozdali 24. října 1930 členové výtvarného spolku Mánes hostům slavnostního otevření známé budovy na pražském nábřeží. Budovu projektoval architekt Otakar Novotný.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD