Tentokrát po stopách zločinu. Studovat se dají třeba pády z výšky nebo rány pěstí – byla to vražda, sebevražda nebo nešťastná náhoda? Poznají to experti na biomechaniku (2008)

Planeta věda půjde tentokrát po stopách zločinu. S profesorem Jiřím Strausem z Policejní Akademie České republiky budeme mluvit o tom, že studovat se dají třeba pády z výšky nebo rány pěstí. Na místě činu tak experti na biomechaniku třeba podle polohy těla spolehlivě poznají, jestli šlo o sebevraždu, vraždu nebo nešťastnou náhodu. Rozluštit se takto podařilo třeba i šedesát let starou záhadu úmrtí Jana Masaryka.

A podíváme se i na jednu zahraniční novinku. Vědcům z Británie se prý podařilo objevit nový způsob jak získat otisky prstů z vystřelených nábojnic. To je přitom problém, který práci kriminalistů na celém světě výrazně komplikuje. Tenká vrstvička potu, která běžně otisk vytváří, se při výstřelu z povrchu nábojnice doslova odpaří. Nová metoda ale dokáže tento problém tak trochu obejít. Víc už tuto neděli na ČT 24 s moderátorkou Terezou Pultarovou.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2008
 ST