Čeští vědci udělali krok směrem k nepadělatelným bankovkám. Za vynález třírozměrného hologramu dostali cenu Česká hlava. Používají ty nejunikátnější technologie.

Čeští vědci udělali krok směrem k nepadělatelným bankovkám. Za vynález zdánlivě třírozměrného hologramu dostali v listopadu cenu Česká hlava. Používají k tomu ty nejmodernější technologie, které nemá nikdo na světě. Celé kouzlo spočívá v elektronové litografii, která dokáže zobrazit neuvěřitelně detailní struktury. 150 stránek autoatlasu České republiky se tak například vějde na proužek o rozměrech dva krát dva centimetry. A to zdaleka není všechno. Vědci ze společnosti Optaglio dokáží vyrobit hologram o rozměrech prachové částice, k čemu je to dobré? To Vám poví host dalšího vydání týdeníku Planeta věda, pan Libor Kotačka. Právě jeho si do jednoho z posledních vydání pořadu pozvala moderátorka Tereza Pultarová.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž21 minut
Rok výroby 2008
 P ST