S Planetou věda se tentokrát vypravíme do kosmu, po stopách Hubbleova teleskopu. Dalekohled, který přinesl řadu převratných poznatků totiž pomalu dosluhuje a my si jeho život trochu zrekapitulujeme.

S Vladimírem Kořenem a astronomem Petrem Kulhánkem se tentokrát vypravíme do vesmíru. Konkrétně po stopách Hubbleova kosmického teleskopu. V polovině října k němu měla odstartovat poslední opravná mise, která měla přístroj připravit na jeho zánik v roce 2014. Byla odložena – přístroj se totiž vážně porouchal. Americká NASA proto řeší otázku, jak si se vzniklou situací poradit. Na palubě raketoplánu měl na oběžnou dráhu letět i svazek Nerudových Písní kosmických, které by se tak staly teprve druhým českým předmětem, který by se do vesmíru podíval.

Hubbleův teleskop byl do vesmíru vynesen v roce 1990 a svá nejlepší léta má už bohužel za sebou. Ve své době stál u celé řady převratných vědeckých objevů – proslul fotografiemi vzdálených galaxií i slunečních soustav kolem jiných hvězd v naší galaxii. Více už tuto neděli v Planetě věda.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2008
 ST