Čechokanaďan Jerry hledá své kořeny

Pan Jaroslav (Jerry) žije téměř 50 let v Kanadě. Přestože doma je již mentálně za oceánem, svůj původ nikdy nezapíral, naopak. Mrzelo ho, že o své rodině, zejména otcově, nevěděl až do roku 2014 skoro nic. Do Čech se vždy vracel rád a pokaždé se pokoušel příbuzné hledat, leč marně. V říjnu 2013 viděli se ženou při návštěvě Čech v ČT Poštu pro tebe a napadlo je požádat nás o pomoc s malou nadějí, že by se mohli dozvědět alespoň něco.

Jerry věděl, že s otcem se už nikdy nesetká, musel by být pravděpodobně stoletý. Přesto se pozvánky do studia dočkal.

Přijala ji i paní Zdena, Jerryho sestřenice. Převzala pomyslnou štafetu za svou sestru Jarmilu, která zareagovala na Pošťákovu výzvu a ozvala se nám do redakce pár měsíců před setkáním. Hledali jsme příbuzné pana Hanáka, Jerryho otce. Jarmila byla neteří pana Hanáka. Velmi svého strýce milovala. Věděla, že jedním z tajemství, možná tabu, strýcova života byl jeho syn Jaroslav, se kterým nemohl žít a kterého by, pokud to bude on, velmi ráda poznala.

Jarmila však krátce poté, v důsledku své nemoci, zemřela a svého setkání s „neznámým“ se již nedočkala. Její sestra Zdena, též neteř pana Hanáka, i přes bolest ze ztráty sestry Jarmily pozvání do Pošty za sestru přijala.

Návraty: Čechokanaďan Jerry hledá své kořeny

Návraty: Čechokanaďan Jerry hledá své kořeny

Ukázka ze studia

Návrat k příběhu

Zdena: „Poštou jsem dost žila a byla až do setkání hodně nervózní. Fakt, že tam měla být se mnou nedávno zesnulá sestra, mě emočně zasáhl. Na druhou stranu jsem cítila zodpovědnost. Pokud někdo žádá pomoc nebo informace, bylo by nefér nepřijít.

Když jsem uviděla Jerryho, byla jsem hodně dojatá. Netušila jsem, že mě v životě potká taková událost. Naživo jsou emoce velmi silné, zejména když jsem myslela na svou sestru. Co by tomu asi řekla!?“

Klikněte pro větší obrázek

Nalezení příbuzní strávili čas po natáčení v nedaleké restauraci. Odkud své vyprávění začít? To už byla jen radostná komplikace, protože sympatie překonaly veškerý ostych.

„Od té doby jsme stále v kontaktu. Dělí nás velká vzdálenost, takže nejdostupnější možností ke kontaktu je skype,“ říká Zdena. „Díky skypu se však vzdálenost mezi námi zmenšuje a máme o sobě pravidelné zprávy.“

Klikněte pro větší obrázek

Zdena: „Mrzí mě, že jsme se o sobě dozvěděli tak pozdě. Myslím, že my dva bychom si moc rozuměli. Ale i tak je to štěstí pro nás oba. Mě osobně toto setkání moc obohatilo. Když někomu pomůžete a vidíte, jak je šťastný, je to to nejkrásnější, co Vás může potkat. Jsem moc ráda, Jerry, že sis nás našel!“