Režisér Miroslav Balajka o volbě herců

Mira Nogu jsem jako herce pro sebe objevil už v roce 1985, když jsem připravoval ve zlínských ateliérech svůj filmový debut Pětka s hvězdičkou. Pozval jsem ho na konkurs na hlavní roli učitele. Miro tehdy přijel z vojny, kde právě jako absolvent Bratislavské VŠMU kroutil roční brannou povinnost. Byl moc dobrý a chtěl jsem ho obsadit. Ale tehdejší vedení ateliérů mi k jeho obsazení nedalo souhlas, protože byl údajně příliš nezkušený. Nakonec jsem obsadil Honzu Hartla a byl v té roli výborný. Ale Nogu jsem si pamatoval a čekal jsem na příležitost ke spolupráci. Tady v Ranči se myslím sešel jeho herecký naturel a přesné komediální cítění s postavou tatínka Kudrny naprosto dokonale.

I volba Mileny Steinmasslové vycházela z naší dřívější spolupráce a z mého přání dát jí možnost projevit i její komediální polohu a zároveň naplnit představu autorů přivést do seriálu postavu starostlivé a až nepříčetně obětavé maminky. Jakýsi prototyp MAMINKY.

Jak se do Ranče hledaly děti

Velkým problémem seriálu bylo maximální sjednocení výrazů jednotlivých hereckých představitelů jednak v jejich nesouměřitelných hereckých zkušenostech (profesionální dospělí herci a neprofesionální dětští představitelé) a také sjednocení velkých rozdílů v mluvním projevu „Pražáků“, jednoho Slováka a tří dětských představitelů z různých konců Moravy s různými nářečními návyky. To, že byly obsazeny postavy tří sourozenců dětmi z Moravy bylo dáno již zmíněnou koprodukcí ČT s Ateliéry Zlín a natáčením ve zlínském okruhu. A Morava je proti Čechům stále nářečově velmi různorodá, takže Pavel Zedníček (nejmladší Matěj) pochází z jihu Moravy z Velké nad Veličkou a měl velmi silné nářečí Horňácké, Marián Beník (starší Štěpán) je Ostravák, takže všechno zkracuje a Ivanka Škarková (sestra Elis) je ze Zlína a má valašský akcent.

V případě Mira Nogy a Mariána Beníka jsme se proto rozhodli pro přemluvení českými herci (Mira mluví velmi zdařile Petr Rychlý), Pavel Zedníček se dal – zejména ve svém prvním, dětském období - do značné míry „ukočírovat“ a hlavně vzhledem k rychlosti jeho mluvy byl stejně nepřemluvitelný.