Malá nápověda pro zapomětlivé aneb resumé předchozích osudů
Milena Steinmasslová
Milena Steinmasslová

Maminka Kudrnová

Maminka je prostě maminka – prototyp všech maminek. Vždycky žila pro děti, a protože je chtěla živit výhradně zdravou výživou, pěstovala v paneláku na balkoně vlastní rajčata a kupovala za nehorázné peníze kozí mléko. Původním povoláním byla optička, když však rodině nečekaně spadl do klína statek, stala se z ní skutečná rančerka, a mohla začít své sny realizovat ve velkém. Jenže za každý dobrý skutek musí být člověk potrestán, a tak si také vytrpěla své. Liška sežrala slepice, hosté překrmili kozy, babička zavezla bylinky pískem a plánovaná dálnice věstila zkázu milovaného ranče. Celá rodina sice povětšinou lila její kozí mléko do kytiček, přesto však zdravě rostla, zalévaná maminčinou láskou.


Miroslav Noga
Miroslav Noga

Tatínek Kudrna

Přes své venkovské jméno Kudrna je tatínek uznávaný počítačový expert. To mu ovšem k životu nestačí. Jako skutečný renesanční typ musí fušovat do všeho, co mu jen přišlo do cesty. Zděděný statek byl pro něj úžasnou příležitostí, proč stavět traktor, zemní vrták či sekačku, jak mechanizovat snášení vajec či pastvu králíků. Občas tím ničil své blízké, ženu přiváděl k šílenství a rodinný rozpočet k bankrotu, což potom musel zachraňovat svou skutečnou profesí. Zatímco maminka milovala kozy, Kudrnovým snem byl kůň. Pro něj byl schopen i zapomenout notebook uprostřed louky.


Babička je pravým opakem Babičky Boženy Němcové. Zlomyslná provokatérka, intrikánka a simulantka začala v našem příběhu dokonce na invalidním vozíku, ze kterého však zázračně vstala - prý po maminčině kozím mléku. Babička kdysi dávno jezdila s tramvají, proto se považovala za městského člověka a ostentativně sabotovala veškeré venkovské činnosti. A přece ji vnoučata milují stejně vroucně jako Barunka svou babičku v díle národní buditelky. Jednak je s ní legrace a pak vše, co bylo výše uvedeno, nebylo tak docela pravdou. Nakonec babička na ranči i ke štěstí přišla, protože se vdala za souseda Jeřábka. A také se stala slavnou, protože napsala knihu o svém životě na ranči, kde si bezostyšně přivlastnila všechny zásluhy.


Lubomír Kostelka
Lubomír Kostelka

Děda Jeřábek

Děda Jeřábek jen tiše kroutil hlavou, když se do sousedství nastěhovali trhlí Pražáci. Ale brzo se stal téměř členem rodiny. Jednak proto, že pálil výbornou „jeřábkovici“, jednak proto, že věděl, jak se co na vesnici opravdu dělá. Jenže tatínek si to musel nejdřív vyzkoušet vždycky sám. A přece nebylo morální vítězství vždy na straně pana Jeřábka. Třeba v mariáši ho matematik Kudrna úplně roznesl. Jeřábek se stal vzorem i učitelem oběma klukům, jeho poklidné stáří ovšem narušila hlavně babička. Dobrovolně se stal její obětí a s velkou láskou se začal starat o svou nevlastní a nejmladší vnučku Adélku.


Marián Beník
Marián Beník

Štěpán

Štěpán je vlastně vypravěčem celé kroniky rodiny Kudrnů. Přestěhování z města na statek bylo pro něho radostí jako pro každého správného kluka, ale postupem času se u něj přece jen projevily vědecké geny po tatínkovi i morální zásady vštěpované maminkou. Na statku se mu splnil jeho velký sen – pes Dáreček. Byl sice trochu jiný než ten z knihy o psech, ale o to byl inteligentnější a milovanější. Aniž to ještě tuší, Štěpán roste v docela pěkného playboye, svou mužnost zatím ale projevuje hlavně když maminka potřebuje pomoct s pytlem obilí. Jeho první láska skončila nešťastně a jako každý slušňák si musí počkat na tu pravou o něco déle – vlastně až na konec seriálu.


Pavel Zedníček
Pavel Zedníček

Matěj

Matěj je mladší než Štěpán, ale o to větší rošťák. Snad právě proto ho už od útlých školních let tolik miluje spolužačka Anička Studničková a jejich dětská láska je pevnější než ledajaké manželství. Největšího spojence pro všelijaké rošťárny ovšem nachází v babičce a největší souboje svádí se sestrou Elis, zvlášť když ta se později stane jeho učitelkou. S bráchou Štěpánem vychází Matěj dobře až na to, když se mu pokouší dohodit holku. Nemůže už se na to prostě dívat, jak je Štěpán neschopný. Rodičům Matěj připraví nejednu horkou chvilku, když se zastane Aničky proti paní učitelce nebo se utká s jejími rodiči. To všechno dokáže maminka pochopit, jenom s Matějovým obdivem k autům a motocyklům se asi nikdy nesmíří.


Ivana Škarková
Ivana Škarková

Elis

O své starší sestře Elis Štěpán s Matějem tvrdili, že ji museli v porodnici vyměnit. Ale je to jen logické, že kluci nemohli pochopit rozmary starší holky, se kterou cloumá puberta. Nejvíc ovšem s Elis zatřásla láska k americkému učiteli angličtiny, ze které jí zůstal jen zápis v policejním protokolu, pošramocené sebevědomí a také slušná angličtina. Cesta v tatínkových matematický šlépějích se ukáže jako slepá, a tak nešťastnou lásku může vylepšit zase jen nová láska, akorát že celé rodině už z toho jde hlava kolem. Přes všechny kotrmelce udělá Elis pokrok – jako novopečená učitelka angličtiny už se aspoň s bratry nepere.


Klára Tláskalová
Klára Tláskalová

Adélka

Adélku si chtěla maminka porodit sama doma jenom s Kudrnou, na poslední chvíli ji však novopečená řidička Elis odvezla do porodnice. Tvrdá prenatální zkušenost se naštěstí na Adélce nepodepsala a pokud snad ano, milující rodiče i děda Jeřábek jí všechno vynahradili. Adélka vstoupí ovšem do třetího roku svého života s dudlíkem v puse a Kudrnova substituční léčba jí způsobí noční trauma. Šok je ovšem pro Adélku menší než pro maminku. Jen tak tak, že ji děda Jeřábek neprohraje v kartách.


Patricie Solaříková
Patricie Solaříková

Anička

Anička Studničková neměla zrovna štěstí na rodiče, táta byl dost hrubián, o to šťastnější se ale vždy cítila u Kudrnových na ranči, kde strávila s Matějem celé prázdniny. Matěje oddaně milovala a ten ji za to chránil před závistivými spolužačkami i paní učitelkou Peštovou, která si na ni zasedla. Anička měla vždy raději zvířata než třeba češtinu, a tak její životní cesta po boku Matěje mířila logicky ke střední zemědělské škole.


K ranči patří veterinář. Maminka by ho nejraději adoptovala anebo oženila s Elis, jenže ani jeden z nich se k tomu jaksi neměli. Na první pohled Hroch opravdu trochu připomínal svého jmenovce, ale ledy brzo roztály. Když Hroch projeví přání přivést na svět hříbě od klisny Petunie, stane se definitivně dalším členem rodiny. Jenom tajemství jeho vztahu k jisté přítelkyni – lékařce – Kudrnovým nedává spát.


Pavel je pro maminku noční můrou. Je totiž novou láskou Elis, která ji definitivně dostala z krize po rozchodu s Mikem. Problém je ale v tom, že Pavel vlastní autobazar a žije pro motorky. To je hlavně pro maminku zásadní ideový problém. Problém tak žhavý, že vyústí až ve slavný závod motorky s koněm. Ale nic není definitivní – a je jenom otázkou, zda naopak Elis má šanci obstát v souboji s Pavlovými motorkami.


Lenka Novotná
Lenka Novotná

Dívka Franta

O Frantě si Štěpán nejdřív myslel, že je to kluk. Měla vlasy stočené pod čepicí, aby do nich nenachytala blechy a špínu ze psů, o které se stará na dvorku polorozpadlého domku. Pro Štěpána byla nejdříve tématem jeho sociálního dokumentu Dívka a pes. Ale pak přijde kvůli ní málem nejen o kameru. Stejně jako katastrofy i láska přichází ke Kudrnovým, odkud ji nejméně očekávají.


Simona Stašová
Simona Stašová

Učitelka Peštová

Žáci byli traumatem paní učitelky Peštové a Peštová byla zlým snem Studničkové i Matěje. Jako vrána k vráně sedá, sbližuje se zatrpklá Peštová s neméně zatrpklou Elis. Naštěstí maminka je potenciální lidová léčitelka, a tak si své schopnosti cvičí na paní učitelce. Ale všechno nakonec vyléčí zase jenom láska, a tak devátá třída jede na školní výlet pod vedením paní učitelky Peštové a jejího nového druha bratra Bobra.