100 studentských (r)evolucí
Co dnes dělají? Co si myslí o světě kolem sebe? A sehrála v tom nějakou roli osobní zkušenost ze sametové revoluce? Tyto a další otázky se pokusí zodpovědět (nejen) autoři připravované knihy Sto studentských (r)evolucí (Academia, listopad 2019), která navazuje na velmi úspěšnou knihu Sto studentských revolucí (Nakladatelství Lidové noviny 1999 a Karolinum 2019 – v tisku).
Program konference
1. panel: Rám výzkumu
V prvním bloku se vystupující zaměří na širší kontexty výzkumu vysokoškolských studentů: ve vztahu k jejich předchůdcům a formám jejich sebeprezentací, k normativnímu rámci, k časosběrné povaze orální historie a z toho plynoucích otázek v souvislosti s proměnami tazatelského týmu.
9:00 Zahájení (Miroslav Vaněk)
9:10 O dějinách a paměti studentů (a studentek) z časů „velkých“ událostí českých soudobých dějin (Pavel Mücke)
9:25 Vysoké školy v době mezi přestavbou a revolucí (Pavel Urbášek)
9:40 Proč studenti a proč napodruhé? Časosběrnost a orální historie (Miroslav Vaněk)
9:55 Jak naskočit do rozjetého vlaku? Tazatelské reflexe a metodologické aspekty výzkumu (Petra Schindler-Wisten)
10:10–10:30 diskuze
Moderuje Jana Wohlmuth Markupová
2. panel: Sametová revoluce jako symbolické centrum
Ve druhém bloku se referující pokusí pojmenovat různé spektrum významů, které sametová revoluce (se)hrála či stále hraje v životech jejích aktérů, a to ve třech rovinách: ve vztahu k sobě samým a případné další veřejné činnosti, v nazírání vlastního porevolučního mládí a mladé dospělosti v 90. letech a ve vztahu k sobě navzájem a ke generacím svých dětí a rodičů.
10:45 Variace revoluce (Jana Wohlmuth Markupová)
11:05 Zlatá devadesátá? (Veronika Pehe)
11:25 Generace (Miroslav Vaněk)
11:45–12:15 diskuze
Moderuje Petra Schindler-Wisten
3. panel: Diskuze s účastníky studentské stávky z listopadu 1989
Závěrečný blok (13:30–15:30) tvoří diskuze s účastníky studentské stávky z listopadu 1989, v níž Miroslav Vaněk pohovoří se Zdenou Kolečkovou (Ústí nad Labem), Tomášem Ctiborem (Praha) a Martinem Štainerem (Olomouc).
Konferenci pořádá Ústav pro soudobé dějiny AV ČR ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy a pracovištěm Orální historie – soudobé dějiny FHS UK. Akce se koná na základě podpory GA ČR 410/1714167S Studentská generace roku 1989 v časosběrné perspektivě. Životopisná interviews po dvaceti letech.