Louis de Funès

herec

* 31. července 1914

† 27. ledna 1983

Slavný a dodnes velice populární francouzský herec Louis de Funès byl proslulý svou živelnou komikou a neuvěřitelnými mimickými schopnostmi. 

Své první představení odehrál malý Louis ve svých 11 letech na školní akademii. Už tehdy diváky uchvátil gejzírem groteskní mimiky. Než se ale stal jedním z nejslavnějších komiků všech dob, uběhla spousta vody. Mezitím vystřídal řadu zaměstnání: byl kožešníkem, dekoratérem, aranžérem, účetním, prodavačem.

Do šoubyznysu vstoupil koncem 30. let jako pianista. Přitom absolvoval herecké kurzy. K úspěchu se prokousával dlouhá léta přes drobné roličky. Když získal hlavní roli ve filmové komedii Četník ze Saint Tropez, bylo mu už 50 let. Coby strážmistr Ludovic Cruchot si získal celou Evropu. Pak už se mu nabídky jen hrnuly. Účinkoval v komedicích o Fantomasovi nebo veselohrách Smolař, Oskar, Velký flám, Křidýlko nebo stehýnko, Grand restaurant pana Septima, Hibernatus či Jeden hot a druhý čehý. Celkem tento mistr grimas účinkoval ve 137 filmech.

Měřil pouhých 164 cm, vážil 55 kg a trpěl prý „napoleonským komplexem“. „Vždycky jsem hrál s maximálním nasazením. Ale nechtěl jsem se stát hvězdou,“ řekl v jednom z mála interview.

Žil na zámku Clermont na Loiře, rád trávil čas ve skleníku, kde se věnoval růžím. Podařilo se mu dokonce vyšlechtit oranžovou La rose de Louis de Funes, která je oficiálně uznaným druhem.

Odkazy