Chamtivý ministr je vyhoštěn z královského paláce. Rozhodně se ale nevzdává a chystá velkou pomstu!
Režie: Gérard Oury. Scénář: Gérard Oury, Danièle Thompson, Marcel Jullian, Victor Hugo. Hrají: Louis de Funès, Yves Montand, Alice Sapritch, Karin Schubert a další.
Pošetilost mocných

Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně, ale bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Aneb: Jeden za všechny – všichni za sebe! Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže "jíst se chce a sloužit je nutno"...

Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie, která nemá hluchá místa pouze vtipné a vypointované situace s mistrnými dialogy typu: "Veličenstvo ráčilo obdržet můj anonymní dopis?"

Napište nám