Gene Hackman

herec

narozen 30. ledna 1930

Gene Hackman se narodil 30. ledna 1930 v Kalifornii. Jako kluk pomáhal v San Bernardinu chytat toulavé psy a umisťovat je do útulku. Jeho rodiče se po čase přestěhovali do státu Illinois a v roce 1943 se rozvedli. V šestnácti Hackman vstoupil do armády a u mariňáků vydržel čtyři a půl roku. Poté se nějaký čas poflakoval po New Yorku, odkud ho osud zavál do Pasadeny, kde se v divadelní škole setkal a spřátelil s Dustinem Hoffmanem. Mezi svými spolužáky ovšem nijak nevynikal a zhrzený se na začátku šedesátých let vrátil do New Yorku.

Kosmopolitní město mu poskytlo druhou šanci, Hackman se objevoval v menších divadelních hrách a jedna z nich, Any Wednesday s herečkou Sandy Dennis, mu otevřela dveře k filmu. V něm ztvárnil několik vedlejších postav a za roli Bucka Barrowa ve filmu Bonnie a Clyde si vysloužil nominaci na Oscara. Druhá nominace přišla hned v roce 1971 za celovečerní snímek Nikdy jsem nezpíval svému otci a Oscar samotný za hlavní roli ve filmu Francouzská spojka (také 1971). Gene Hackman byl oblíbený za svůj komediální talent i chladnokrevné ztvárnění kriminálních živlů. Supermanovský Lex Luthor v jeho podání (1978, 1980, 1987) je důkazem obojího.

Mezi oblíbené filmy Hackmanových fanoušků můžeme zařadit sportovní Hráči z Indiany z basketbalového prostředí, western Nesmiřitelní v režii Clinta Eastwooda, nebo Firmu, kde si po boku Toma Cruise zahrál zkorumpovaného právníka. Svůj poslední film natočil Gene Hackman v roce 2004 a od té doby se věnuje pouze publikování knih a užívá si důchodu.

Odkazy