Antonín Moskalyk

režisér a scenárista

* 11. listopadu 1930

† 27. ledna 2006

Jako mladý nadšeně ochotničil. Přestože z něj chtěl mít otec učitele, rozhodl se pro divadlo. Váhal mezi herectvím a režií. Ta nakonec zvítězila a v roce 1958 absolvoval v tomto oboru Divadelní fakultu na pražské AMU. Byl jedním z prvních režisérů, který nastoupil do Československé televize. Během své kariéry natočil desítky filmů, stovky inscenací a pořadů.

Jsem neklidný a nepokojný člověk, který potřebuje stále objevovat něco nové. Miluji věci v okamžiku vzniku, když se hnětou, tvoří a pomalu vystupují jejich obrysy,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Televize. Snad proto ho tolik lákaly příběhy s kriminální tématikou. Do paměti diváků se vryly především seriály: Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky a tři řady Četnických humoresek. Tu poslední bohužel nedokončil.

Vždycky jsem toužil po tom, aby mi divák porozuměl,“ řekl Antonín Moskalyk, když vstupoval do Dvorany slávy při udílení Cen TýTý. Diváky nazval svým „největším životním partnerem“. „Byla to cesta složitá, dramatická, ale krásná. Neměnil bych,“ shrnul svou uměleckou dráhu.

Odkazy

Fotografie