iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
12. 2. 2011
13:15 na ČT2

1 2 3 4 5

34 hlasů
1322
zhlédnutí

Knižní svět

Nejprodávanější knihy roku 2010 — Křik koruny svatováclavské — Staré časy

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Na úvod: Nejprodávanější knihy roku 2010

  0:13 do playlistu

  Na úvod: Nejprodávanější knihy roku 2010
  „Řekni mi, co čteš, a já ti povím, kým jsi.“ Platí-li to stále, pak není na škodu trocha sebepoznání nad souhrnným žebříčkem u nás nejprodávanějších knih za loňský rok. Vydal jej Svaz českých knihkupců a nakladatelů a plynou z něj zajímavé věci. V loňském roce jsme se v beletrii nejvíc napínali nad bestsellery Dana Browna, Stiega Larssona nebo Larse Keplera, mezi které se z českých autorů vklínil jen Michal Viewegh se svou Biomanželkou. V non-fiction literatuře nejnovější Lunární kalendář Krásné paní od Žofie Kanyzové rozdrtil silnou sestavu kuchařek od Polreicha, Babici a Itala v kuchyni, v poli poražených zůstalo dokonce i poslední vydání daňových zákonů. Dětskou literaturu opanovali Svěrákové Zdeněk a Jan společně s Janem Werichem. Takže kým jsme loni podle prodávaných knih byli? Rádi jsme se vzrušovali, ještě radši jedli a svým dětem jsme přáli jenom to nejlepší.

 • Nové knihy – pro dospělé

  1:15 do playlistu

  Nové knihy – pro dospělé
  Jiří Hejda: Sonety (Euroslavica) Johanna Adorjánová: Výjimečná láska (Mladá fronta) Joseph Conrad: Tajný agent (Leda – Rozmluvy)

 • Křest knihy Tatry-příroda

  3:56 do playlistu

  Křest knihy Tatry-příroda
  O prvním únorovém čtvrtku se ve Slovenském institutu v Praze křtila vlastivědná encyklopedie Tatry – příroda z nakladatelství Baset. Po předchozích svazcích věnovaných Šumavě, Krkonoším, Českému lesu a Novohradským horám je to další velká kniha věnovaná milovníkům hor, tentokrát nejznámějšího slovenského pohoří.

 • Téma týdne: Staré časy

  6:53 do playlistu

  Téma týdne: Staré časy
  Že se o předhusitské době nedá říct už nic nového? Že šest nebo sedm set let vzdálené události už nenabízejí témata k novému a originálnímu prozkoumání? Je to jinak. Nedávná výstava v pražském Domě U Kamenného zvonu, věnovaná sňatku krále Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou, nabídla nový pohled na dobu, kdy jedna panovnická dynastie na českém trůně vystřídala druhou – a píše se o tom i v monumentální knize Královský sňatek, k výstavě vydané. A kniha Martina Nodla o Dekretu kutnohorském zase ukazuje, že česko-německý spor na pražské univerzitě, rázně rozřešený v roce 1409 králem Václavem IV., měl jiné než nacionální pozadí. Knihy vyšly v Gallery a v Nakladatelství Lidové noviny.

 • Nové knihy – literatura faktu

  10:58 do playlistu

  Nové knihy – literatura faktu
  Peter Ackroyd: Benátky (BB art) Zdeněk R. Nešpor: Příliš slábi ve víře (Kalich) Park Honan: Shakespeare – Životopis (Paseka)

 • Anketa
 • Ladislav Jehlička: Křik koruny svatováclavské (Torst)

  14:16 do playlistu

  Ladislav Jehlička: Křik koruny svatováclavské (Torst)
  Uměl napsat věty jako: „Masaryk nám byl protivný jako činže“ Soudil, že na prezidentské standartě by místo nápisu „Pravda vítězí“ mělo být spíš napsáno: „Každý jednou umře.“ Ale nebyl autorem pouze prostořekým, spíš lidsky originálním, a to hodně. Ladislav Jehlička. Jízlivý komentátor, nesmiřitelný kritik první republiky, plodný překladatel. Za svého života skoro nic nevydal, celá padesátá léta strávil ve vězení, se zákazy se potýkal i po celý „zbytek“ života. Ale na málokoho se tak často vzpomíná jako na člověka, který ovlivnil jiné. Jeho publicistické dílo, nazvané podle klíčového svazku studií Křik koruny svatováclavské, vydal Torst.

 • Na návštěvě u Jiřího Gruntoráda

  18:28 do playlistu

  Na návštěvě u Jiřího Gruntoráda
  Když Jiří Gruntorád před víc než dvaceti lety zakládal knihovnu samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti, chtěl zachránit texty, vydané za komunistů mimo oficiální struktury, a zpřístupnit je badatelům. To se už dávno splnilo a dále plní. Ale z jeho knihovny se navíc stala instituce, kam se chodí na výstavy a diskusní večery a kde se také vydávají knihy.

 • Nové knihy – pro děti

  21:29 do playlistu

  Nové knihy – pro děti
  Pavel Čech: Dobrodružství pavouka Čendy (Petrkov) Miloš Dvorský: Mýtus zvaný Stínadla (NZB) Pověsti od Nisy a Kamenice (Bor)

 • Stálice a nové lásky

Přehrát vše

Související