iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
27. 3. 2016
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

5 hlasů
16201
zhlédnutí

Toulavá kamera

Křížová cesta — Zdobení vajíček — Májkování — Pomlázka — Velikonoční pokrmy a zvyky — Zdobení slámou

29 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Křížová cesta

  1:33 do playlistu

  Křížová cesta
  Velikonoce byly pro naše předky časem rozjímání a taky připomínání Ježíšova příběhu. Už od čtvrtého století se věřící vydávali do míst, kudy vedla jeho poslední cesta. A pro ty, kteří se na takovou pouť vydat nemohli, byly později budovány křížové cesty po celém světě. Jednu z nich najdeme v Dobré Vodě na Českobudějovicku. Než si ji projdeme, nahlédneme do barokního kostela Panny Marie Bolestné, který stojí jen kousek od ní. U jeho zrodu stál věhlasný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Budeme obdivovat jeho výzdobu, fresky jsou například jedním z nejslavnějších děl Václava Vavřince Reinera. Na křížové cestě pak určitě nepřehlédnete, že má o jedno zastavení víc, než většina ostatních. Bude nás zajímat, jak k tomu patnáctému přišla a co je jeho posláním.

 • Zdobení vajíček

  5:51 do playlistu

  Zdobení vajíček
  Velikonoce si snad ani nedovedeme představit bez malovaných vajíček. Tuhle tradici zavedli už naši dávní předci, nejstarší předchůdkyni našich kraslic objevili odborníci v Egyptě a její stáři stanovili na víc než dva tisíce let. Původní vyškrabování a barvení dnes doplňuje spousta dalších technik. Inspiraci nám nabídne Zuzana Mikocziová z Věchnova. Barevnou pomlázku pro koledníky připravovala už jako malá holka společně s maminkou a babičkou. A láska k téhle tvorbě jí vydržela dodnes. Třeba při vyškrabování používá kromě vzorů inspirovaných lidovými kroji taky neobvyklé zvířecí motivy. Oblíbila si taky techniku madeirovou a navíc jednu poměrně neobvyklou – zdobení polymerovou hmotou. Pokud nevíte, co to obnáší, společně si tohle zdobení vyzkoušíme.

 • Májkování

  10:09 do playlistu

  Májkování
  Koledníci s pomlázkami obcházející od domu k domu k Velikonocům patří neodmyslitelně. Na některých místech naší země ale můžete v předsvátečním čase potkat i děvčata s májkami, která si odnášejí od jednotlivých hospodyněk výslužku. Tenhle zvyk zvaný májkování dodržují především na střední Moravě, například v Citově na Přerovsku. A podle tradice souvisí s koncem zimy a příchodem jara. Májky v rukou děvčat přivolávají všechno živé, čerstvé, do vesnice tak přinášejí čas, kdy příroda rozkvétá. A aby byl celý akt ještě účinnější, dívky při tom zpívají písničky. Hospodáři věřili, že v májkách je ukryta velká síla, proto je dávali na ochranu do polí nebo včelínů, někdy i do hnoje. A doufali, že tak bude léto úrodné a dobytku se bude dařit.

 • Pomlázka

  14:27 do playlistu

  Pomlázka
  Stejně jako malovaná vajíčka patří k Velikonocům pomlázka, spletený svazek vrbových prutů ozdobených většinou pentlemi. Dnes na ně před svátky narazíme v každém obchodě, dřív si je kluci i pánové sami pletli. Jak si takovou mrskačku, šlehačku nebo žílu vyrobit, to nám poradí v muzeu v Morkovicích u Kroměříže. Jsou považovány za mekku košíkářství, takže zdejší mistři řemesla patří k nejpovolanějším. A přidáme pár zajímavostí o tom, jak takhle tradice vznikla. Vyšlehána musela být vždycky mladá děvčata, aby byla zdravá a veselá, drbnám se tak léčil zlý jazyk a kravám mělo vyšupání zajistit telátka. A svůj význam měly i stužky, které děvčata chlapcům na pomlázku vázala. Tak třeba červená byla projevem lásky nebo náklonnosti.

 • Velikonoční pokrmy a zvyky

  18:41 do playlistu

  Velikonoční pokrmy a zvyky
  K přípravě na svátky jara patří nejen pletení pomlázek a malování vajíček. Většina hospodyněk zdobí své domácnosti a samozřejmě taky peče dobroty na sváteční stůl. Dřív málokde chyběly takzvané jidáše, připomínající zradu Ježíše. Nesmělo se zapomínat na kynuté těsto, které nabývá a taky roste. Jako na jaře všechno v přírodě. V jižních Čechách byla nedílnou součástí slavnostní tabule sekaná zvaná hlavička. Z čeho se chystala, to se dozvíme při návštěvě malebné vesničky Holašovice. A bude nás zajímat i to, co museli do příchodu jara přichystat hospodáři. Holašovičtí nám navíc prozradí jeden zvyk místních koledníků, kteří obcházejí domy za rámusení různých trakařů, hrkaček nebo klapaček. Ty si rovněž prohlédneme.

 • Zdobení slámou

  23:02 do playlistu

  Zdobení slámou
  Vajíčka se zdobí snad ve všech krajích, jejich podoba i technika dekorování může být ale odlišná. Někde se víc vyškrabává, jinde maluje. Na Hané se vždycky dařilo obilí a dokonce se říkalo, že tamní sláma je nejkrásnější. A proto ji místní lidi začali používat na výrobu různých dekorativních předmětů a časem i na kraslice. Taťána Malinová se sice právě v téhle části Moravy narodila, ale tradičnímu postupu se začala věnovat až v době, kdy se usadila v Uherském Hradišti. Podrobně nám vysvětlí a samozřejmě rovněž předvede, jak se zdánlivě obyčejným materiálem dá vejce zkrášlit. Základními barvami jsou i u téhle techniky modrá, zelená a červená, málokdy chybí žlutá, která celý motiv rozzáří. Šikovným rukám stačí prý několik hodin a dílo je hotovo.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související