iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
9. 2. 2014
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

14 hlasů
14262
zhlédnutí

Toulavá kamera

Zámek Brandýs nad Labem — Výstava psacích strojů — Křemešník — Egon Schiele — Nožíř — Keltové na Chrudimsku

32 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Zámek v Brandýse nad Labem

  1:37 do playlistu

  Zámek v Brandýse nad Labem
  Zámek v Brandýse nad Labem dnes nepatří k našim nejznámějším památkám, ale v historii rozhodně sehrál svou roli. Zejména v dobách, kdy naší zemi vládli Habsburkové. Řada z nich na zámku pobývala, kupříkladu císař Rudolf II. nebo císařovna Marie Terezie.

 • Výstava psacích strojů

  6:11 do playlistu

  Výstava psacích strojů
  Víte, kdy spatřil světlo světa psací stroj a čí je to zásluha? Pokud ne, tuhle mezeru ve znalostech si můžete doplnit na výstavě v Přerově. Většina exponátů pochází z období první republiky, ale my se vrátíme ještě o něco víc do historie.

 • Křemešník

  11:13 do playlistu

  Křemešník
  Křemešník patří k nejvyšším vrcholům Českomoravské vrchoviny. Ve 13. a 14. století zaujal místní panstvo především díky zásobám stříbra, které se tu začalo těžit. Ve století šestnáctém pak na jeho vrcholu vyrostla dřevěná kaplička, která ovlivnila další osud vrchu.

 • Ateliér Egona Schieleho

  15:41 do playlistu

  Ateliér Egona Schieleho
  K slavným obyvatelům Českého Krumlova patřil i malíř Egon Schiele. Jeho spojení dodnes připomínalo Schiele Art centrum. Na jaře letošního roku přibude zrekonstruovaný umělcův ateliér. Při jeho prohlídce si připomeneme zdejší pobyt mladého Egona.

 • Nožíř

  20:33 do playlistu

  Nožíř
  Jaromír Kotěra z Černožic u Jaroměře už jako kluk obdivoval nože. Jenže osud ho zavál na gymnázium a teprve později mu dopřál zakotvit u kovářského řemesla a pustit se do výroby nožů. Jeho specialitou jsou zálesácké.

 • Po stopách Keltů

  25:20 do playlistu

  Po stopách Keltů
  Na našem území najdeme několik míst, která nám připomínají dobu keltských obyvatel. Většina z nich je na jihu nebo ve středu Čech. Jedno oppidum najdeme ale taky na Chrudimsku, konkrétně v Hradišti.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související