iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
6. 1. 2013
09:00 na ČT1

1 2 3 4 5

19 hlasů
11659
zhlédnutí

Toulavá kamera

Zřícenina Kumburk — Výroba ozdobných kvítku — Obecní dům — Muzeum nožířské tradice — Heřmanova Huť — Umělecký řezbář Štěpán Gottwald

28 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Kumburk

  1:46 do playlistu

  Kumburk
  Pokud máte chuť toulat se i v zimních měsících po starých památkách, můžete vyrazit například do Českého ráje. K nejzajímavějším zříceninám, které tu najdete, patří Kumburk, který se tyčí v bezmála sedmi stovkách metrů nad mořem nedaleko obce Syřenov.

 • Ozdoby na lidové kroje

  6:00 do playlistu

  Ozdoby na lidové kroje
  Látky, papír, drát a lepidlo. To je základní materiál, který ke své práci potřebuje paní Marie Skrežinová ze Zlechova u Uherského Hradiště. Vyrábí z něj krásné kvítky, kterými pak zdobí lidové kroje nebo z nich splétá třeba věnečky pro nevěsty.

 • Obecní dům

  10:11 do playlistu

  Obecní dům
  Obecní dům patří k architektonickým skvostům centra hlavního města. Ale už dávno před vznikem reprezentativní stavby bývalo místo u Prašné brány významné. V časech Václava IV. tu stával tzv. Králův dvůr.

 • Legendární rybičky

  14:40 do playlistu

  Legendární rybičky
  Mikulášovice na Šluknovsku prosluly výrobou nožů. I proto se jim říká český Solingen. Pokud vám tohle přirovnání nic neříká, dodáme, že německý Solingen je synonymem pro nože, šavle, kordy i tesáky. V Mikulášovicích se nožířství zabydlelo už v osmnáctém století.

 • Heřmanova huť

  18:56 do playlistu

  Heřmanova huť
  Nýřansko bývalo bohaté na černé uhlí. Jeho velké zásoby tu prý objevili náhodou při hrabání klestí v lese někdy kolem roku 1830. A zdejší podzemní bohatství bylo velmi kvalitní. Zájem o něj byl nejen v Rakousku, ale také v Bavorsku i ve Švýcarsku.

 • Řezbář Štěpán Gottwald

  22:44 do playlistu

  Řezbář Štěpán Gottwald
  Dřevo se stalo velkou láskou Štěpána Gottwalda z Mžan u Hradce Králové. Zavítáme do jeho dílny, budeme ho sledovat při práci a necháme se samozřejmě také poučit o zajímavých metodách práce se dřevem.

 • Soutěž

Přehrát vše