iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
9. 3. 2008
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

26 hlasů
6946
zhlédnutí

Toulavá kamera

Přírodní rezervace Mářský Vrch a kostel svatého Vojtěcha ve Lštění — Puškař a jeho řemeslo — Brtounova chalupa v Bystrém — Fata Morgana v pražské Botanické zahradě — Hornický skanzen v Mostu — Horní Branná

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Přírodní rezervace Mářský Vrch a kostel svatého Vojtěcha ve Lštění

  1:16 do playlistu

  Přírodní rezervace Mářský Vrch a kostel svatého Vojtěcha ve Lštění
  Severovýchodně od Vimperka, v šumavském předhůří se u obce Svatá Máří nachází přírodní rezervace Mářský Vrch, kterému se jinak říká i Lysá skála nebo Liščí Vrch. Nadmořská výška 906 metrů. Rozloha tři čtvrtě hektaru. Raritou této lokality je kamenné moře. Vzniklo už ve starohorách, kdy vulkány magmatu pronikly do písčitých uloženin mořského dna.

 • Puškař a jeho řemeslo

  5:08 do playlistu

  Puškař a jeho řemeslo
  41letý Východočech a puškař Miloš Skrbek si našel svou celoživotní zálibu v militáriích. Zaměřuje se hlavně na pušky, které tenhle vyučený strojní zámečník dokáže vyrobit i opravit či upravit. Samozřejmě že velkou část jeho „výroby“ představují zbraně historické. Ale neodmítne vytvořit ani pušku na zakázku. Přesné repliky zbraní vytváří podle skutečných originálů anebo dochované dokumentace. Nerad dělá věci podle vlastního nákresu zákazníka. A ví proč.

 • Brtounova chalupa v Bystrém

  8:59 do playlistu

  Brtounova chalupa v Bystrém
  Vojtěch Jasný si oblíbil Bystrou u Poličky. Natáčely se tady jeho filmy Všichni dobří rodáci nebo Návrat ztraceného ráje. K vidění je toho tady víc, my dnes zacílíme na roubené chaloupky. Vybrali jsme si možná tu nejzajímavější. S číslem 137 patřila Jiříku Michlovi, ale proslavil ji hlavně švec Jan Beroun – odtud taky Brtounova chalupa.

 • Fata Morgana v pražské Botanické zahradě

  12:35 do playlistu

  Fata Morgana v pražské Botanické zahradě
  Morfologie neboli tvary rostlin a jejich vztah k prostředí. V pražském skleníku jich teď k vidění a obdivování vystavují na pět stovek – a jde o květy, o nichž se traduje, že patří k těm nejkrásnějším a nejvzácnějším na světě: orchideje. Jde o rostliny, které jsou podle odborníků velmi důmyslné. Svou stavbou těla i tím, jak umějí přilákat opylovače, patří k těm nejpřizpůsobivějším rostlinám.

 • Hornický skanzen v Mostu

  16:20 do playlistu

  Hornický skanzen v Mostu
  Mostecko – měsíční krajina, která tady zůstala jako výsledek povrchové těžby uhlí. Kromě povrchových dolů má Mostecko i doly hlubinné. Ty se před 12 lety začaly postupně zavírat a tak místní havíři přišli s nápadem hornického muzea. Chtěli dalším generacím zachovat to, jak vypadalo jedno z fyzicky nejnáročnějších řemesel. Ukázková muzeální šachta vznikla na dolu Julius 3.

 • Horní Branná

  20:10 do playlistu

  Horní Branná
  Horní Branná je obec nedaleko krkonošské Jilemnice. Historicky velmi významná. Byla totiž posledním českým místem, na němž pobýval Jan Amos Komenský pronásledovaný za své českobratrské vyznání. Navíc tu v rodinné hrobce spočinuly ostatky slavného rodu Harrachů.

 • Soutěž

  23:20 do playlistu

  Soutěž
  Pfaffenschlag, ležící poblíž Slavonic, se stal jedním z našich nejznámějších archeologických nalezišť. V 50. a 60. letech tu odkryli zbytky středověké vesnice. Není bez zajímavosti, že většinu prací tu odvedly slavonické děti. Archeologové tu objevili tisíce keramických střepů a nádob i železné artefakty. Většina z nalezených věcí je v depozitářích Moravského zemského muzea.

Přehrát vše