iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
7. 10. 2007
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

52 hlasů
6732
zhlédnutí

Toulavá kamera

Kolowratský zámek — Sběratel amerických aut — Muzeum lidových krojů — Ekotechnické muzeum — Procházka Žumberkem — Rodiště Emila Kolbena

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Kolowratský zámek

  1:28 do playlistu

  Kolowratský zámek
  Průvodcem v naší první reportáži nebude nikdo jiný než Jan Kolowrat Krakowský, i když zákon z roku 1918 zrušil užívání šlechtických predikátů, sluší se dodat šlechtic a majitel zámku v Rychnově nad Kněžnou. Jeho původní předchůdce byl zbudován jako dominanta města už v 16. století, barokní zámek z něj byl zbudován až během třicetileté války. A živé baroko je i název pro výstavu výjimečných obrazů, které se podařilo rodu Kolowratských nashromáždit.

 • Sběratel amerických aut

  5:25 do playlistu

  Sběratel amerických aut
  Prostorově i finančně náročný je koníček pana Zvonaře z Prahy. Auty byl obklopen už od dětství, jeho otec totiž obdivoval americká auta. A protože jablko v tomto případě nepadlo daleko od stromu, má dneska Jaroslav Zvonař několik veteránů „uskladněno“ v garážích kolem Prahy. Je jich už na čtyřicet, zhusta americké provenience, a čím se právě tihle krasavci vyznačují a odlišují - uvidíte sami.

 • Muzeum lidových krojů

  9:06 do playlistu

  Muzeum lidových krojů
  Každý automechanik nosí svůj pracovní oděv, svůj stejnokroj. Oslím můstkem se dostáváme k tématu dalšího zastavení. To proběhlo v Kněževsi u Rakovníka. Paní Čurdová právě tady totiž vystavuje to, co začala sbírat před 15 lety - kroje. Ten první moravský má schovaný dodnes, jen ho rozšířily další a další umné kousky z Čech, Moravy a Slezska, a dokonce i ze Slovenska. A kterýže je ten nejcennější, nebo kterýže má paní Čurdová nejradši? Uvidíte sami.

 • Ekotechnické muzeum

  12:53 do playlistu

  Ekotechnické muzeum
  Do pražského podzemí můžete zavítat z neuvěřitelných 75 tisíc míst. Praha má totiž velmi dokonale zbudovanou kanalizační síť: původně ji v roce 1906 tvořilo asi sto kilometrů stok, které se stékaly v čistírně v Bubenči. Ta stojí na svém původním místě dodnes, jen se rozšířila, stejně tak jako pražské stoky. Dodnes jde o turisticky zajímavou a poutavou atrakci. Kolikakilometrová je dnešní pražská „odpadní cesta“ a jaká další tajemství skrývá? Doslova uvidíte.

 • Procházka Žumberkem

  16:45 do playlistu

  Procházka Žumberkem
  Několik kilometrů od Trhových Svinů narazíte na Žumberk, malebnou obec, která se do dnešních dnů může pyšnit tím, že si zachovala hradby s baštami obepínající její historickou část. O obci existují zmíňky už z roku 1279 a my se jí spolu s průvodcem panem Josefíkem projdeme. Podíváme se trhosvinský gotický kostelík a řekneme vám, kdo byl Theobald Hoeck a čím byl pro Trhové Sviny důležitý.

 • Rodiště Emila Kolbena

  20:31 do playlistu

  Rodiště Emila Kolbena
  Strančice. Nebo že by snad Stránčice? Malá víska nedaleko Prahy - rodiště Emila Kolbena, jednoho ze zakladatelů pražského ČKD. A vlastně hlavně o něm, o jeho životě a práci bude naše poslední reportáž. Ta vás zavede i do školy, kam Kolben chodil. Místní si zkrátka svého nejslavnějšího rodáka jaksepatří považují.

 • Soutěž

  23:58 do playlistu

  Soutěž
  Významné poutní místo, nacházející se poblíž Svojkova, se jmenuje Modlivý důl. Dříve se mu ale říkalo smolný důl. Místní uhlíři se totiž zabývali i zpracováním smoly. Rokle uprostřed skal a lesů se však později stala významným místem kam se věřící chodili klanět Panně Marii. A je tomu tak dodnes. Lidé sem chodí od roku 1772, kdy zde prosili o odvrácení morové epidemie. V okolních pískovcových skalách najdeme spoustu dutin, vyhloubených člověkem. Byla tu i jeskyně, kaple, se sochou Panny Marie.

Přehrát vše