iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
9. 9. 2007
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

31 hlasů
9268
zhlédnutí

Toulavá kamera

Zámek Lnáře — Tábořiště Ligy lesní moudrosti — Bismarckovy věže — Výstava Papírové léto III. — Botanická zahrada Teplice — Rodný domek Františka Palackého

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Zámek Lnáře

  1:12 do playlistu

  Zámek Lnáře
  Lnáře jsou obec, o které první zmínky dohledáte už ve 13. století. Původně gotická tvrz ležící v sousedství dnešního lnářského zámku by to mohla potvrdit. Zámek, který tvoří dominantu jihočeských Lnářů, pamatuje i Jana Lucemburského. Dnešní podoba stavby čerpá z architektury 17. století a jeho posledním oficiálním majitelem byl Jindřich Arnošt Vaníček. Advokát, který spolupracoval s T. G. Masarykem. Zámku si ale moc neužil. Řekneme vám proč.

 • Tábořiště Ligy lesní moudrosti

  4:59 do playlistu

  Tábořiště Ligy lesní moudrosti
  Pak se vypravíme do šeltrů. A pokud nevíte, co to je, pak vám informace, že průvodce nám bude dělat Aleš Sedláček – Tokaheya, nepomůže. Takže popořádku: jen kousek od Mariánských Lázní jsme se potkali s tamějšími woodcraftery, tedy těmi, které oslovilo učení přírodovědce a spisovatele Ernesta Setona. Šeltry jsou totiž týpí, která obývají právě woodcrafteři. Museli nejdřív zapracovat na okolní krajině a jejích pozemcích, které musely přivést do stavu obyvatelnosti nebo aspoň takového, aby se tady mohli scházet.

 • Bismarckovy věže

  8:44 do playlistu

  Bismarckovy věže
  Nejkrásnější kamenná rozhledna v Česku prý leží na vrcholu Háj u Aše. Z výšin ale neshlíží do krajiny sama. Má totiž své dvojče. To je o něco menší, ale to mu na kráse neubírá. Peníze na jejich stavbu získávali místní dobrovolnými sbírkami, a tak není divu, že Bismarckovy věže, jak se dvojčata označují, byly postaveny s nadšením, kvalitně a přitom rychle. Na kamenné rozhledně na Zelené hoře dokonce může vidět i bizarní symboly – ruly. Tvoří je vlastně jakési parafy těch, kteří přispěli nejvíc. Že by první reklama z dob císařskokrálovského mocnářství?!

 • Výstava Papírové léto III.

  12:32 do playlistu

  Výstava Papírové léto III.
  Nůžky, lepidýlka, pinzetky, tužky a taky trpělivost – nezbytnosti, bez kterých by se neobešli východočeští modeláři. V místním královéhradeckém muzeu pořádají výstavu. Nazvali ji symbolicky a příhodně: Papírové léto a k obdivování tady máte pod jednou střechou na šest stovek modýlků z různých koutů Evropy. Správný stavitel je vlastně jako šikovný krejčí. Musí zvládnout udělat ten správný střih pro svůj vytvářený model. A když se mu tohle podaří, pak má před sebou už jen práci na zlepšování a vychytávkách výsledné „vystřihovánky“.

 • Botanická zahrada Teplice

  16:29 do playlistu

  Botanická zahrada Teplice
  Za tropy nemusíte na jih, ba právě naopak, na sever. A zůstat můžete přitom v krajích českých. Nová botanická zahrada v severočeských Teplicích se totiž pyšní Tropikanou – „skleníkem“, v němž vegetuje několik tisíc vzácných rostlinných druhů. Sám ředitel jezdí po světě s výzkumnými expedicemi, aby vystavované skvosty ještě rozšířil. A vy si možná rozšíříte svou slovní zásobu o taková slova, jako jsou: anona, koka nebo balza. Možná tomu nebudete věřit, ale právě v botanické zahradě si na své přijdou i luštitelé křížovek.

 • Rodný domek Františka Palackého

  20:39 do playlistu

  Rodný domek Františka Palackého
  Nedělní výlet s Toulavou kamerou zakončíme v Podbeskydí. V městečku Hodslavice. Nejen místní vědí, že se tam narodil otec českého dějepisectví František Palacký. V téměř nezměněné podobě tady najdete i jeho rodný dům. Protože jsme ale kamera toulavá, zavedeme vás i na naučnou stezku – ta nese právě Palackého jméno. Vystoupáme až do výšky 546 metrů – právě tady leží Svinec – nejvyšší místo, kam turisté můžou dojít. Flora, která se tu nabízí, je nejen krásná, ale i výjimečná.

 • Soutěž

  24:24 do playlistu

  Soutěž
  Na smírčí kříže můžete nejčastěji narazit na západě Čech, v lesích, u cest, na hranicích obcí. Připomínají spáchané hrdelní zločiny či těžká ublížení na zdraví, resp. trest za ně. Vytesání a vztyčení těchto křížů bylo totiž součástí rozsudku. Zločinec tak měl vzdát hold oběti či jejím blízkým. Musel jej sám vytesat nebo zaplatit kameníka. Nejstarší kříže, které se nacházejí na našem území, pamatují hluboký středověk. Bohužel, z naší krajiny jich mnoho zmizelo nebo se staly obětmi vandalů. Víte, jak se křížům říká?

Přehrát vše