iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
17. 6. 2007
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

28 hlasů
5382
zhlédnutí

Toulavá kamera

Letohrádek Hvězda — Horkovzdušné balony — Hřebčín Heřmanův Městec — Hrad Sádek — Podevrážský mlýn — Jičínské regionální muzeum

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Letohrádek Hvězda

  1:21 do playlistu

  Letohrádek Hvězda
  V roce 1555 vytvořil arcivévoda Ferdinand Tyrolský v západním cípu Prahy letohrádek hvězdicovitého půdorysu. Dodnes se označuje jako Hvězda a jak říká jeho správce, má tahle stavba svá tajemství, která možná zůstanou navždy nerozluštěna. Čtyřpodlažní dominanta dnešní Prahy 6 má svá jednotlivá podlaží zasvěcena čtyřem živlům. Nadto je celé okolí jeden velký udržovaný lesopark – ráj pro sportovce, důchodce i maminky s dětmi.

 • Horkovzdušné balony

  4:47 do playlistu

  Horkovzdušné balony
  Téměř dva roky běhali po úřadech, aby dostali povolení. Když ho dostali, mohli začít – a taky začali. Brněnští aviatici se rozhodli vyrobit si svůj vlastní horkovzdušný balon. Největší problém byl, z čeho ho ušít, a kde vzít koš. Se vším si aviatici poradili. A tak v roce 1983 vzniká náš první horkovzdušný balon. Od té doby jich vyrobili už stovky a o tom, jaké mají další cíle a plány, vám řekneme v našem druhém zastavení.

 • Hřebčín Heřmanův Městec

  7:57 do playlistu

  Hřebčín Heřmanův Městec
  O koních si budeme povídat v Hřebčíně v Heřmanově Městci. Šlechtický rod Kinských tu v roce 1875 rozšířil své panství právě o tuhle stavbu, dal si záležet a my tak můžeme i dnes obdivovat, jakže vypadaly postroje a ostatní výbava patřící ke koňům. Ostatně to všechno podléhalo módě, a je pod jejím vlivem i dnes. A do kamery se nám podívali i místní krasavci – teď jich tu mají 28.

 • Hrad Sádek

  11:44 do playlistu

  Hrad Sádek
  Krásný, i když málo známý hrad Sádek navštívíme s Toulavou kamerou ve čtvrté zastávce. Tu jsme si udělali na Třebíčsku. Kousek za Rokytnicí nad Rokytnou. Ve 14. století tady sídlili lapkové, dnes se v krásných prostorách umístila škola a cestou do sádeckého podzámčí se můžete zastavit v nádherné stylové restauraci s výhledem do třebíčského okolí přes vinice směřované na jih.

 • Podevrážský mlýn

  15:57 do playlistu

  Podevrážský mlýn
  Mlynářské řemeslo – kdysi velmi uznávaná profese. Každý pořádný mlynář byl totiž zároveň nejen truhlář. Jan Bezděka z Čakovce u Českých Budějovic je jedním z novodobých českých mlynářů, kteří se rozhodli pokračovat v rodinné tradici. Pan Bezděka má ve svém Podevrážském mlýnu i unikátní zařízení – uvidíte jaké.

 • Jičínské regionální muzeum

  19:29 do playlistu

  Jičínské regionální muzeum
  Kinetika. Vědní obor. Proč je v Toulavé kameře? Hlavně proto, že Jičínské regionální muzeum připravilo výstavu Ukaž, co umíš. Podílelo se na ní Národní technické muzeum a hlavní postavou příběhu je vynálezce Václav Král – kinetika ho baví a svět fyzikálních zákonů, převodů, tření se snaží přiblížit i malým. Impulzem bylo vydání knížky o slepé holčičce a postiženém klukovi a výuka na slepecké škole. Netradiční kinetické hračky udělají nedělní dopolední tečku Toulavé kameře.

 • Soutěž

Přehrát vše