iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
27. 5. 2007
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

79 hlasů
6306
zhlédnutí

Toulavá kamera

Zámek Slavkov — Muzeum piva České Budějovice — Ivančická rozhledna — Letecké muzeum Kbely — Svinaře — Bílovice nad Svitavou

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Zámek Slavkov

  1:34 do playlistu

  Zámek Slavkov
  400 let patřil šlechtickému rodu Kouniců. Ti jako významní mecenáši umění a obdivovatelé architektury své sídlo přestavovali, až mu vtiskli jeho současnou podobu. Výjimečné prostředí, výjimečný interiér i poutavé exteriéry – to všechno nabízí naše první zastavení státního zámku ve Slavkově. Zavedeme vás i do sklepů – jedněch z nejstarších na Moravě.

 • Muzeum piva České Budějovice

  5:14 do playlistu

  Muzeum piva České Budějovice
  Když v Českých Budějovicích jdete od kašny kteroukoliv ulicí, můžete si být téměř jisti, že v některém z domů, které tu stojí, se vařilo pivo. Budějovičtí totiž varné právo získali a jaksepatří na něj byli pyšní. Projdeme se centrem jihočeské metropole a celý tento výlet bude vlastně pojat jako encyklopedie piva. Tamní mok si oblíbili i leckde ve světě. V Muzeu piva Českých Budějovic ale uvidíte mnohem víc. Třeba kuriozní sbírku veselých pijáckých pohlednic. Jen pozor na bludný kámen. Je pár kroků od kašny...

 • Ivančická rozhledna

  9:09 do playlistu

  Ivančická rozhledna
  Z jihu Čech se pak přesuneme na jih Moravy. A cíl naší další cesty bude tak trochu ve výšce. Vypravíme se totiž na ivančickou rozhlednu. Nese jméno nejznámějšího rodáka Vladimíra Menšíka a jeho spolužák si zavzpomíná na to, jaká byla parta tehdy ještě neznámého Ladina. A možná netušíte, že oblíbený herec byl i výborný karikaturista. 96 schodů vede nahoru, kdo ví, jestli by je táta vyšlapal, ale určitě by se mu to líbilo, říká jeho syn.

 • Letecké muzeum Kbely

  12:50 do playlistu

  Letecké muzeum Kbely
  Letecké muzeum Vojenského historického ústavu v pražských Kbelích je jedním z největších muzeí tohoto typu na světě. Je zde k vidění 280 letounů a dalších exponátů. Pěkně na jednom místě a pod jednou střechou se tak můžete projít uplynulým stoletím. Létat se totiž na motorových letadlech začalo v roce 1903. Naším průvodcem bude ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek a ukáže nám třeba prvorepublikový letoun Avia B-534, připravený bránit naši vlast v roce 1938.

 • Svinaře

  16:46 do playlistu

  Svinaře
  Dozvíte se, jaké to je koupit si v jednadvacátém století zchátralý zámek na Berounsku. Jiří Nosek ze Svinař to udělal. Rod Nosků tady totiž zapustil svou genetickou stopu už v 17. století. Obytný statek i okolní polnosti jim zabavili komunisti. A posloužil jim dobře. Bylo tady JZD, bytové družstvo, inventář byl postupně lidmi rozkrádán a svým majitelům se vrátil až po listopadu 1989. To bylo. A co bude? O tom už naše předposlední reportáž, plná vizí a krásných plánů.

 • Bílovice nad Svitavou

  20:46 do playlistu

  Bílovice nad Svitavou
  Bílovicím nad Svitavou, které najdete nedaleko Brna, se říkalo luftkurort. Kol dokola turistické cesty, panenská příroda a čistý vzduch. Není divu, že si tohle Moravské Švýcarsko oblíbila smetánka už ve 30. letech 20. století. A stalo se i oblíbeným výletním místem herců nebo spisovatelů. Třeba Rudolf Těsnohlídek se právě tady seznámil s bratry Čapkovými.

 • Soutěž

  24:21 do playlistu

  Soutěž
  Hornické město Příbram proslavilo i jedno, dnes už zaniklé, řemeslo – voskařství. Kvůli nedalekému poutnímu areálu tam zakotvilo už v 17. století a vedle svíček se tu vyráběly i takzvané voskové obětiny, které pak lidé nosili do kostela, jako dar Panně Marii za vyslyšení jejich proseb. Šlo většinou o napodobeniny různých částí těla, podle toho, jaký neduh koho trápil.

Přehrát vše