iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
15. 4. 2007
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

5 hlasů
5318
zhlédnutí

Toulavá kamera

Týnec nad Sázavou — Českosaské Švýcarsko — Langweilův model Prahy — Grafitový důl na Českokrumlovsku — Nová Doubravice — Muzeum v Novém městě nad Metují

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Týnec nad Sázavou

  1:19 do playlistu

  Týnec nad Sázavou
  V první reportáži se vydáme na Posázaví. Projdeme se hradem v Týnci nad Sázavou – možná nevíte, že jde o osvědčené a oblíbené hnízdiště netopýrů. Hrad, který si nechali postavit asi Přemyslovci, pamatuje své. Za první republiky byl rozprodán, rozparcelován na rodinné domky. Řekneme vám taky, jakou roli sehrál podle legendy jeden kocour.

 • Českosaské Švýcarsko

  5:10 do playlistu

  Českosaské Švýcarsko
  Toulavá kamera měla možnost podívat se do míst Českosaského Švýcarska – už jsme tady sice několikrát byli, ale výjimečnost této pozvánky spočívá v tom, že se projdeme i tam, kam se běžně návštěvník nedostane a obdivovat budeme tajemné skalní rytiny našich předků. Označovali tak hranice svých panství a zajímavá bude i příhoda o postavě mužíčka a medvěda.

 • Langweilův model Prahy

  9:11 do playlistu

  Langweilův model Prahy
  Dvě staletí starý model, téměř celý z papíru a na něm Praha jako na dlani. Jde o tzv. Langweilův model zachycující hlavní město království. Stvořil ho sluha Univerzitní knihovny v Klementinu. Nomen omen – Langweile bychom totiž mohli přeložit jako nuda – pokud se autor makety opravdu nudil a vznikalo tak dílo, které dnes můžeme obdivovat, pak klobouk dolů. Třeba takové židovské ghetto nebo domy na staré Praze jsou věrnými kopiemi svých originálů – dočkaly se i své digitální podoby.

 • Grafitový důl na Českokrumlovsku

  13:08 do playlistu

  Grafitový důl na Českokrumlovsku
  Grafit neboli tuha se těžila na Českokrumlovsku už před dvěma tisíci lety – svědčí o tom i archeologické nálezy z opida Dívčího kamene. Její těžba se soustředila v několika dolech – nakonec bratři Porákové a Schwarzenberkové doly spojili ve dva hlavní a zaměřili se na to nejdůležitější: najít kvalitní grafitovou žílu – detaily se dozvíte v Českokrumlovském muzeu, kde si můžete prohlídnout i nádoby vyrobené z grafitu.

 • Nová Doubravice

  16:50 do playlistu

  Nová Doubravice
  Cesta z města – film Tomáše Vorla se odehrával na severním Plzeňsku v osadě Nová Doubravice. A kousek odsud spolu s námi a naším objektivem vystoupáme na tzv. stolovou horu – tak se označují kopce s plochým temenem. Ta naše se jmenuje Kozelka a je oblíbeným místem horolezců.

 • Muzeum v Novém Městě nad Metují

  20:30 do playlistu

  Muzeum v Novém Městě nad Metují
  Pro tentokrát skončíme v Muzeu v Novém městě nad Metují. Nejdřív se na vlastní oči podíváme na nálezy třeba bronzové spony nebo žárový hrob a pak se přesuneme do expozice, která nám přiblíží vodní život: říční akvárium a v něm i koljuška tříostná – barevný a šikovný krasavec. K vidění bude i včelí úl nebo mraveniště.

 • Soutěž

  24:26 do playlistu

  Soutěž
  Kostka cukru se narodila před více než 160 lety v jednom malém jihočeském městečku – Dačicích. A i v tomto případě platí ono okřídlené rčení šerše la fam, tedy za vším hledej ženu. Manželka majitele tamního cukrovaru se totiž jednou při sekání cukrové homole zranila a její milující manžel hledal způsob, jak tomu napříště zabránit. A kostka cukru byla záhy na světě. V Dačicích dnes najdete její muzeum.

Přehrát vše

Související