iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
26. 11. 2006
09:00 na ČT1

1 2 3 4 5

7 hlasů
5367
zhlédnutí

Toulavá kamera

Úterý — Vogelsang — Brandýs nad Labem — Pražský hrad - sbírka starých textilií — Pfaffenschlag — Landštejn

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Úterý

  1:11 do playlistu

  Úterý
  Obec Úterý – toť cíl naší první reportáže. Místo s prapodivným jménem na rozhraní Plzeňska a Karlovarského kraje. A pak také poklady ve sklepení Reitenbergerova domu. O tom všem bude řeč. Možná netušíte, že právě v Úterý se narodil opat tepelského kláštera Kašpar Prokop Reitenberger a vyvěrá tady vyhlášená zázračná úterská kyselka.

 • Vogelsang

  4:55 do playlistu

  Vogelsang
  Na Šumavě zanikly desítky obcí a vsí, ale zdá se, že se sem přece jen začíná v poslední době život pozvolna vracet. Vogelsang – kdysi slavná sklářská vesnice ví své. Osiřela v sedmdesátých letech. Ptačí zpěv, jak zní její překlad, také jako by utichl. Pak se sem dostali manželé Halbhuberovi a ti se rozhodli vdechnout mrtvému místu nový život. Westernový styl života zdá se zabral – a jak se jim to povedlo, to posoudíte sami.

 • Brandýs nad Labem

  8:38 do playlistu

  Brandýs nad Labem
  Prvním císařem na brandýském trůnu byl český král Ferdinand I. Pak se tady střídali až do roku 1918 všichni panovníci habsbursko-lotrinské dynastie. A my se podíváme na místo, kde se to všechno odehrálo. Zavedeme vás na zámek v Brandýse nad Labem. Původně středověká tvrz se změnila v renesanční skvost, aby poté upadla v zapomnění... ale víc už nám poví místní kastelán.

 • Pražský hrad - sbírka starých textilií

  12:19 do playlistu

  Pražský hrad - sbírka starých textilií
  Na Pražském hradě mají vlastní restaurátorské dílny. Návštěvníci se do nich normálně nedostanou, proto jsme rádi, že vám můžeme ukázat zajímavou sbírku hradní sbírky – staré textilie. Unikátní záběry třeba na pohřební oděv Rudolfa I. Habsburského nebo šaty, které zřejmě patřily jedné z žen samotného Karla IV. Průvodci nám budou zkušená historička a šikovný restaurátor.

 • Pfaffenschlag

  15:51 do playlistu

  Pfaffenschlag
  V předposlední reportáži si se slavonickým učitelem připomeneme, jak probíhalo odkrývání vesnice Pfaffenschlag – v padesátých letech tady pod vedením Vladimíra Nekuly rozkryly zbytky středověké vesnice. Zajímavé však je, že během 14 let, kdy průzkum probíhal, se na něm podíleli nikoli profesionálové – archeologové, ale žáci místní školy.

 • Landštejn

  19:03 do playlistu

  Landštejn
  Končíme v České Kanadě, konkrétněji doputujeme k hradu Landštejn. Ten se nachází jen pár kilometrů od Slavonic a vznikl z popudu českého krále Přemysla Otakara I. Šlo o královský hrad a k nedalekému rakouskému hradu ležícího na protější straně tudy vedla i poštovní stezka. Hrad obléhali i husiti, dokonce ho i zapálili. A řeč bude ještě o krásné Markétě.

 • Soutěž

  22:51 do playlistu

  Soutěž
  Historie zámku Žleby sahá až do 13. století, ale dnešní romantickou tvář mu vtiskl ve století 19. Karel Vincenc Auersperg. Byl to tak trochu podívín, který miloval staré časy a rád chodil v brnění. No proti gustu žádný dišputát. Jeho pošetilost měla ale i pozitivní stránku: během svého života totiž nashromáždil jednu z nejzajímavějších sbírek zbraní v Evropě a už tehdy ji zpřístupnil veřejnosti.

Přehrát vše