iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
12. 11. 2006
09:00 na ČT1

1 2 3 4 5

1 hlas
6836
zhlédnutí

Toulavá kamera

Desná v Jizerských horách — Aeroklub Jeseník — Bobři na Šumavě — Vítkův Hrádek — Damascenská ocel — Naučná stezka za mamuty

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Desná v Jizerských horách

  1:08 do playlistu

  Desná v Jizerských horách
  V první reportáži vás zavedeme do Jizerských hor. Před devadesáti lety se právě tady, v Desné protrhla přehrada. Zpráva o téhle tragédii se stejně jako voda prohnala krajem a za chvíli už všichni věděli, že z nepatrného a nenápadného čůrku vody se stala živelní pohroma. Lidská zvědavost byla silnější než obavy z velké vody – a její daní bylo 62 obětí.

 • Aeroklub Jeseník

  4:18 do playlistu

  Aeroklub Jeseník
  Na své si přijdou pak milovníci výšek. Aeroklub Jeseník nás pozval na plachtění vzduchem a my jsem pozvánku přijali. Nelitovali jsme. V Mikulovicích nebude litovat ani vy – motorové letadlo nebo větroň (dopravní prostředek) si můžete nejen prohlédnout, ale i vybrat. Vysokánský Praděd je z ptačí perspektivy jen přehlédnutelným kopcem. Jen vám doporučujeme nějaké kvalitní oblečení. Jste v horách a ještě k tomu ve vysokých nadmořských výškách, vlastně až nebeských.

 • Bobři na Šumavě

  8:15 do playlistu

  Bobři na Šumavě
  Bobře, bobře, v povodí Kateřinského a Farského potoka asi je ti dobře. Jak jinak bychom si vysvětlili bobří hráze a hrady, které tu tihle činorodí tvorové vystavěli! Bobři na Šumavu dorazili ze sousedního Bavorska a české dřevo mu zjevně dělá dobře. Pan Ladislav Vogeltanz tyhle býložravce fotí a ví, jak nesnadné to je.

 • Vítkův Hrádek

  11:51 do playlistu

  Vítkův Hrádek
  Vítkův Hrádek založil Vítek z rodu Vítkovů a Rožmberků jako strážní hrad. Romantická zřícenina už mohla být zapomenuta, našla se však skupina nadšenců, kteří se rozhodli zachránit ji. Díky nim můžete na jihu Čech zavítat k dalšímu turistickému cíli, z něhož je jedinečný výhled na Vltavu. Vyprávět o tom by mohli třeba turisté z dalekého Peru nebo Kanady, kteří sem už zavítali.

 • Damascenská ocel

  15:27 do playlistu

  Damascenská ocel
  Damascenská ocel má své kvality a své o tom ví právě pan Brixi. Ten má v Mohelnici svou kovářskou dílnu a tuhle ocel, která je proslulá svou tvrdostí, zná už velmi dobře. Vyrábí z ní krásné nože a meče – a o výrobním postupu povypráví i nám. Za zvlášť zajímavé pak lze považovat sběratelské nože se zajímavými rytinami nebo malé nožíčky sloužící jako šperk.

 • Naučná stezka za mamuty

  19:11 do playlistu

  Naučná stezka za mamuty
  V Předmostí u Přerova otevřeli unikátní památník a naučnou stezku. Při troše dobré vůle se dá říct, že vás zavede do pravěku k lovcům mamutů. Nacházíme se totiž v lokalitě bohaté na zajímavé vykopávky, zejména kosterní pozůstatky mamutů. Dnes už se ví, že Předmostí je takovým velkým pohřebištěm z téhle doby, a i proto se rozhodli místní vybudovat zde 8kilometrovou naučnou stezku, která nám život lovců mamutů přiblíží docela věrohodným způsobem.

 • Soutěž

  23:09 do playlistu

  Soutěž
  Jihlava je město s druhou nejrozsáhlejší sítí podzemních chodeb u nás. Některé z nich se jmenují svítivky. Vyzařují totiž tajemné světlo, o jehož původu se neustále spekuluje. Právě kvůli němu sem přijížděly týmy záhadologů z celého světa, aby hádance přišly na kloub. Jedna teorie připisuje světélkování speciálnímu nátěru, který tady za druhé světové války zkoušeli Němci. Podle druhé tam svítí nerost – křemičitan zinku.

Přehrát vše

Související