iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
17. 9. 2006
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

24 hlasů
6333
zhlédnutí

Toulavá kamera

Tetín — Housův mlýn — Zbořený Kostelec — Kosí potok — Stříbro — Telč

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Tetín

  1:03 do playlistu

  Tetín
  Zavedeme vás k Berounce, k významnému místu české historie, které obestírá i jedna z nejznámějších českých pověstí. Pamatujete tu o Krokovi a jeho třech dcerách? Jednou z nich byla i Teta a my vás přivítáme na jejím bájném hradě na ostrohu nad Berounkou – ten tu stál už od osmého století a do našich dějin se zapsal smutnou událostí – vraždou. Nejen dějepisné znalosti si osvěžíme v první reportáži.

 • Housův mlýn

  4:43 do playlistu

  Housův mlýn
  V časech dávných zůstaneme i poté. Jen se přesuneme ze středních Čech do jižních. Hledáček naší kamery zamířil na Housův mlýn v Táboře. Ten své jméno nese po Karlu Housovi, který původní mlýnský pohon rozšířil. Dnes v něm najdete skanzen husitského válečnictví. Průvodcem nám bude jeho zakladatel Petr Nůsek.

 • Zbořený Kostelec

  8:26 do playlistu

  Zbořený Kostelec
  Do historie zavítáme i ve třetí reportáži. Zamířili jsme ke gotickému hradu – dnes z něj zbylo už jen torzo – našli jsme ho nedaleko Týnce nad Sázavou. A jeho minulost? Několikrát byl dobyt, několikrát patřil přímo králi, aby se pak jeho posledním majitelem stal loupeživý rytíř Kuneš z Dubé. Místo si oblíbil i K. H. Mácha. Hradu se dnes neřekne jinak než Zbořený – dozvíte se proč, a přidáme i pověst o uvězněné byzantské princezně.

 • Kosí potok

  12:07 do playlistu

  Kosí potok
  Víte, kde najdete Kosí potok? Pokud ne, pak se vydejte v dalším toulání s námi. Chvilku jsme ho sice museli hledat, protože za Konstantinovými Lázněmi se ztratí v údolí, v němž se jako by zastavil čas. Potok kdysi sloužil jako vodní zdroj množství vodních děl. Geolog Jiří Hlávka nás pak uvede do děje: řekne nám, čím se do historie tohoto kraje zapsal Oswald Hanika a nebo čím se zde proslavil rod Šliků z Plané. Postupně pak doputujeme až ke Slavkovskému lesu.

 • Stříbro

  16:03 do playlistu

  Stříbro
  Patrony havířů jsou svatý Prokop a svatá Barbora. Snad nás budou ochraňovat na tříkilometrové naučné stezce podél řeky Mže. A protože se pohybujeme po Stříbrsku, které samo se jmenuje podle nerostu, jenž se zde těžil, je jasné, že řeč bude hlavně o hornictví.

 • Telč

  19:37 do playlistu

  Telč
  Skončíme v Telči, jedné z perel Vysočiny. První zmínky o tomto městu pocházejí už z 11. století a klenot renesanční i barokní architektury dávno překročil hranice města – a rádi sem jezdí výpravy nejen české, ale i ty zahraniční. Spolu s námi si projdete telčský zámek nebo zavítáte do pohádkového světa telčských pověstí.

 • Soutěž

  23:22 do playlistu

  Soutěž
  Zámek Sychrov je spjatý hlavně s francouzským rodem Rohanů. Ti mu taky ve druhé polovině 19. století dali současnou podobu ve stylu historizující gotiky. Zámku se taky někdy přezdívá pohádkový, protože si ho oblíbili filmaři a řada pohádek se v něm také natáčela. Třeba Zlatovláska, Kočičí princ nebo Nesmrtelná teta.

Přehrát vše