iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
20. 8. 2006
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

20 hlasů
18048
zhlédnutí

Toulavá kamera

Mikulov — Růžová školka — Býčí skála — Bylinné lázničky — Polenské mrkvánky — Šumava

24 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Mikulov

  1:02 do playlistu

  Mikulov
  K Mikulovu patří víno a to taky bude tak trochu cítit z naší první reportáže. Jenže než doputujeme do vinného sklípku, podíváme se na kostel sv. Václava, ale hlavně nás zaujal zámek. Ten patřil rodině Dietrichštejnů – ti se o něj vzorně starali a po požáru, který nemovitost zachvátil, z něj zbudovali nové barokní sídlo.

 • Růžová školka

  4:35 do playlistu

  Růžová školka
  Pod dalším zámkem jsme natočili naše další zastavení. Našli jsme ho na Jičínsku a říká si Humprecht. Jen se místo zámeckých prostor přeneseme do zahradního království paní Michaely Pelcové. Ta si oblíbila růže – má jich na tři sta druhů – a vy se spolu s námi můžete podívat na to, co to znamená, když se růže očkuje.

 • Býčí skála

  8:13 do playlistu

  Býčí skála
  Pak se dozvíte, proč se Býčí skále říká právě Býčí. Těch teorií je několik a vy sami budete mít možnost vybrat si tu zaručeně správnou. Býčí skálu najdete na jižní Moravě v Moravském krasu a vězte, že nejde jen o jednu jeskyni, ale o celý podzemní komplex útvarů. A každý z nich se nějak jmenuje. Díky Sošce bronzového býčka nalezené v 19. století se z tohoto místa stalo jedno z nejvýznamnějších turistických míst oblasti.

 • Bylinné lázničky

  11:43 do playlistu

  Bylinné lázničky
  A pak se z Moravy přesuneme ještě víc na sever, do Beskyd. Ty vždycky poskytovaly dostatek kvalitního dřeva, z toho se pak hodně stavělo, a tak tady můžete narazit na lecjaké památky. Jednou z nich je jedinečný dřevěný kostelík, který jsme objevili na česko-polském pomezí. Stojí tu už přes čtyři sta let – jeho dřevěná historie však sahá ještě dál. Osvěžení pak načerpáte spolu s námi v nedalekých bylinných lázničkách v Komorní Lhotce.

 • Polenské mrkvánky

  15:31 do playlistu

  Polenské mrkvánky
  Chcete si připravit opravdové mrkvánky nebo taky mrkvance? Pak se vydejte s Toulavou kamerou do Polné, městečka kousek od Jihlavy. Šikovná kuchařka paní Vomelová nám recept ráda prozradí, a protože Polná byla vždy městem několika řemesel, zavítáme i do Muzea řemeslného umění. Spojte příjemné s užitečným a přijeďte na mrkvancovou pouť. Začíná v září – ale přesný termín se dozvíte až v reportáži.

 • Šumava

  19:04 do playlistu

  Šumava
  Skončíme na Šumavě. Projdeme se naučnou stezkou Blanici, jíž dorazíme až k Křišťanovickému rybníku a ještě vám stihneme ukázat hrad, ve kterém podle legendy hospodařili opravdoví loupežníci – jde o trosky hradu Hus. Krásná pět set let stará košatá Husova lípa bude naším orientačním bodem.

 • Soutěž

  22:40 do playlistu

  Soutěž
  Jediné kamencové jezero na světě najdete u Chomutova. Původně prý bylo ještě jedno v Kalifornii, ale už vyschlo. Naše kamencové jezero má blahodárné účinky. K léčbě – hlavně kožních onemocnění – se začalo používat už před víc než sto lety. Vzniklo zatopením dolu, ve kterém se kdysi těžila kamenečná břidlice – surovina pro získávání kamence a kyseliny sírové. Jezeru se taky říká mrtvé kvůli podobnosti s Mrtvým mořem. Nic v něm totiž nežije.

Přehrát vše