iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
16. 7. 2006
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

1 hlas
4921
zhlédnutí

Toulavá kamera

České Švýcarsko — Písek — Veterán muzeum — Máchovo jezero — Vimperk — Restaurování Kafka

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • České Švýcarsko

  1:08 do playlistu

  České Švýcarsko
  V Českém Švýcarsku už jste s námi byli. Dokonce několikrát. Dnes se sem však vypravíme znovu, a to proto, abychom navštívili dva skalní hrádky. Ten první z nich se jmenuje Brtnický, druhý pak Vlčí hrádek. Oba mají svá tajemna. Tak třeba ten Vlčí skrýval u svého vstupu vysekané drážky, které měly sloužit jako základy dřevěného mostu. Pravda byla ale jiná – a vy máte možnost se ji dozvědět.

 • Písek

  4:44 do playlistu

  Písek
  Za vlády Přemysla Otakara II. byl v tomto městě postaven most. Bylo to někdy v 70. letech 13. století a vedla přes něj Zlatá stezka. Velkou zkouškou prošel při povodních v roce 2002, kdy mu spadlo celé zábradlí. Tenhle most najdete v jihočeském Písku a pokud chcete, můžete se po něm projít společně s námi.

 • Veterán muzeum

  8:37 do playlistu

  Veterán muzeum
  V Rapotíně na Šumperku se rozhodli z uhořelého panství vybudovat zemědělský skanzen a muzeum veteránů. Expozice se pravidelně obměňuje a návštěvníci si můžou ohmatat výrobky a věci, které prošly lidskýma rukama třeba už v 16. století – třeba taková přenosná dnes bychom řekli lednice – byla v dobách dřívějších nahrazena důmyslným hrncem. Pokochat se můžete i unikátními čézetami nebo kočárky našich prabáb a pradědů.

 • Máchovo jezero

  12:08 do playlistu

  Máchovo jezero
  O samotném Máchovi, kterým žil krátce a tak trochu tajemným způsobem života, toho moc nevíme. Jedno však s jistotou říct můžeme: okolí Bezdězu mu učarovalo, rád se sem vracel a kdo by nevěděl, že jeho Máj je situován právě sem? My se projdeme jeho krajem, zavítáme i do Máchova památníku a spolu s průvodcem panem Opočenským si popovídáme třeba i o tom, jak Karel IV. založil právě zde díky parmě říční tradici místního rybníkářství.

 • Vimperk

  16:01 do playlistu

  Vimperk
  V předposlední reportáží jsme zajeli na Šumavu. Dopravním prostředkem nám byla loďka – i vy ji můžete využít, chcete-li vidět Schwarzenberský plavební kanál. S námi ale máte možnost podívat se i do míst, která jsou za normálních okolností návštěvníkům nepřístupná: třeba jedno z největších rašelinišť u nás, Mrtvý luh.

 • Restaurování Kafka

  19:50 do playlistu

  Restaurování Kafka
  Restaurátorský ateliér pana Břetislava Kafky z Červeného Kostelce nás přivítá na závěr. Pan Kafka proslul i jako parapsycholog, ale náplní našeho povídání bude především práce umělecká: práce mistrů sochařských, řezbářských, pozlacovačských nebo malířských. Zdařilá dílka můžete vidět třeba v kostele sv. Bartoloměje v Praze, ale i jinde v okolí.

 • Soutěž

  23:28 do playlistu

  Soutěž
  Unikátní lesní rezervaci Bílou strž najdeme v Královském hvozdu jen pár kilometrů od Špičáku. Přístupná je jen její malá část. Z vyhlídkové terasy lze spatřit Bílý potok a jediné šumavské vodopády. Jeden je vysoký cirka 13, druhý asi 9 a třetí pásmo 5 metrů. Nejstarší stromy pamatují druhou polovinu 18. století, kdy tu ještě býval prales. Rezervace tady byla vyhlášena v roce 1972.

Přehrát vše