iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
14. 5. 2006
10:05 na ČT24

1 2 3 4 5

9 hlasů
6291
zhlédnutí

Toulavá kamera

Staroměstská věž — Pivovar Xaver — Zámek Zákupy — Kašperské hory — Samurajské meče

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Staroměstská věž

  1:19 do playlistu

  Staroměstská věž
  Pražský Karlův most je sevřen dvěma věžemi. Malostranskou a Staroměstskou. My navštívíme tu, která je hradu dál, věž Staroměstskou. Obě věže měly svou vlastní historii a Pražanům sloužily jako významný strategický obranný bod. Magická čísla, jimž Karel IV. přikládal velkou roli, sehrála své i při pokládání základního kamene mostu, z něhož vystoupáme až na samý vrchol této věže, a průvodkyně Hana Fuková nám řekne vše, co s mostem i věží souvisí.

 • Pivovar Xaver

  5:03 do playlistu

  Pivovar Xaver
  Po výstupu na věž se osvěžíme kvalitním pivem. Pro to jsme si zajeli do Blučiny u Brna, malého pivovárku, kde se vaří pivo František, Xaver nebo Oldřich. Jednou našel náš průvodce i sládek pan Strava recept po babičce na domácí výrobu piva – zkusil to, a po prvních neúspěších dnes vytáčí ročně 1200 litrů zlatavého moku. Ale na tomhle množství se nechce zastavit.

 • Zámek Zákupy

  9:00 do playlistu

  Zámek Zákupy
  Víte, že císař Ferdinand měl zvláštní libůstku ve sledování technických novinek? A víte, že se rozhodl svou císařskou penzi strávit na zámku v Zákupech na Českolipsku? S chotí Žofií Chotkovou si navíc oba potrpěli na luxus a my si necháme tenhle arcivévodský přepych ukázat a zámkem se provést kastelánkou Miluší Šavrdovou.

 • Kašperské hory

  12:22 do playlistu

  Kašperské hory
  Nejvýš osídlené gotické město v Čechách bude naším dalším cílem. Jsou jím Kašperské hory – místo, kde se už ve středověku těžilo zlato, jehož kvalitu ocenil i Jan Lucemburský. Ten zde nechal razit zlatou minci a městu udělil pečeť, přiznal mu znak a různá hornická privilegia. My se projdeme opuštěnými štolami, v nichž se naučili zimovat netopýři.

 • Samurajské meče

  16:22 do playlistu

  Samurajské meče
  Česká a s příchutí japonskou bude naše předposlední reportáž. V Olomouci jsme se potkali s panem Chromcem. Ten si dnes říká Lotosový květ, japonsky Hasuhana. Jeho výjimečnost je velmi netradiční. Jako jediný cizinec na světě se stal nejvyšším mistrem v restaurování samurajských mečů. A právě Viktor Hasuhana nám ukáže, jak se takový meč udržuje a opravuj a co všechno se s touhle dokonalou sečnou zbraní dá dělat.

 • Muzeum Antonína Dvořáka

  19:50 do playlistu

  Muzeum Antonína Dvořáka
  Kousek od brdských hvozdů jsme našli vesničku Vysoká. A právě tady naše putování ukončíme. Důvod návštěvy byl jednoduchý. Málokdo totiž ví, že si tohle místo oblíbil skladatel Antonín Dvořák. To ale poznáte hned, protože kde jinde byste hledali vilu Rusalku? A kde jinde byste se mohli setkat s vnukem světově proslulého hudebníka! Pojďme tedy navštívit Dvořákovo venkovské sídlo pár kilometrů od Příbrami.

 • Soutěž

  23:38 do playlistu

  Soutěž
  Na zámku ve Stráži nad Nežárkou pobývala slavná pěvkyně Ema Destinnová. Nedávno tam otevřeli její stálou expozici. K vidění jsou nejen její pokoje, ale třeba i unikátní cestovní piano, šperky, úžasné kostýmy, korespondence, tajný vchod do její ložnice či věštírna.

Přehrát vše

Související