iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
27. 8. 2015
22:00 na ČT24

1 2 3 4 5

5 hlasů
3710
zhlédnutí

Události, komentáře

Evropa a migrace — NATO a evropská bezpečnost — Klid zbraní na Donbase — Unikátní operace jater

58 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Evropa a migrace

  0:10 do playlistu

  Evropa a migrace
  Až 50 mrtvých našla rakouská policie v odstaveném kamionu na dálnici u Vídně. Předpokládá, že jde o migranty, kteří se udusili v nákladovém prostoru mrazícího vozu. Podobný osud čekal i 5 desítek migrantů na lodi u libyjských břehů, kterou zachytilo švédské vojenské plavidlo. Evropské politiky zprávy šokovaly – mluví o válce proti převaděčským gangům a nulové toleranci. Na konferenci ve Vídni ale řešili také celkovou bezpečnostní situaci na jihovýchodní hranici EU a nápor uprchlíků směřujících takzvanou Balkánskou cestou. Změní tragické události postoj a postup Evropy k uprchlické krizi? Co by pomohlo v boji proti převaděčské mafii a mají politici vůli to prosadit? Zeptáme se našeho zpravodaje Davida Miřejovského, který v Rakousku sledoval vyšetřování tamní policie i schůzi evropských lídrů ve Vídni. V debatě o evropském postoji k uprchlíkům pak budeme pokračovat – s profesorkou University ve Warwicku Gurminder K. Bhambrovou.

 • Stalo se
 • NATO a evropská bezpečnost

  22:12 do playlistu

  NATO a evropská bezpečnost
  Přes Česko znovu pojede americký vojenský konvoj – od 9 do 14. září se zhruba 150 vozidel s 550 muži ve třech vlnách přesune na cvičení do Maďarska. Půjde tak ještě o větší kontingent než na jaře při takzvané Dragounské jízdě, která vyvolala mimořádný zájem veřejnosti. Americká armáda měla letos se svými evropskými spojenci několik cvičení - třeba v Německu, Pobaltí nebo v Polsku. Snaží se tak reagovat na současné vojenské hrozby. Jak silně je v současnosti vnímá NATO a na co všechno se připravuje? Budou jeho vojáci nasazováni i při řešení současné uprchlické krize? A co je teď v silách české armády? Probereme s bývalým náčelníkem Generálního štábu české armády Jiřím Šedivým a analytikem mezinárodních vztahů Vladimírem Votápkem.

 • Klid zbraní na Donbase

  34:49 do playlistu

  Klid zbraní na Donbase
  Na východě Ukrajiny by měl po víkendu zavládnout klid zbraní. Podle zástupce mise OBSE se vyjednávači Ukrajiny a proruských separatistů dohodli, že od začátku školního roku – tedy k 1. září by mělo začít reálně platit příměří dojednané letos v únoru. V posledních dnech se přitom zdálo, že situace nabírá zcela opačný směr - MISE OBSE varovala před novou eskalací konfliktu - nejhorší od února. Jen včera v bojích padlo 7 ukrajinských vojáků a dalších 13 bylo zraněno. Jak reálná je v této situaci nová dohoda o klidu zbraní? Nebude opět platit jen na papíře? A jak moc ukrajinské vládě svazuje ruce kolabující ekonomika? Další téma pro bývalého náčelníka Generálního štábu české armády Jiřího Šedivého a analytika mezinárodních vztahů Vladimíra Votápka.

 • Stalo se
 • Unikátní operace jater

  48:55 do playlistu

  Unikátní operace jater
  Úspěšnou sérií transplantací jater zachránili lékaři z pražského IKEMu život čtyřiatřicetiletému Lukáši Musilovi. Akutní otravu si přitom způsobil silnou dávkou běžných léků na chřipku. Podle lékařů nikoli výjimečný případ – řeší jich několik do roka. Desítky dalších pacientů mají po předávkování potíže, transplantace ale nutná není. Jak se rozhodují lékaři a jaké šance mají pacienti v podobných situacích? Je jejich metoda použitelná i pro jiné diagnózy? A je v Česku dostatečná osvěta v užívání volně prodejných léků? Odpoví přednosta kliniky transplantační chirurgie IKEMu Jiří Froněk.

Přehrát vše