iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
24. 6. 2014
23:55 na ČT art

1 2 3 4 5

0 hlasů
6011
zhlédnutí

Divadlo žije!

Žítkovské bohyně ožily na zlínské scéně — Martin Čičvák se vrací do Mahenovy činohry s Lysistratou — Alice in bed ve světové premiéře původní české opery

26 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Martin Čičvák se vrací do Mahenovy činohry s Lysistratou

  0:11 do playlistu

  Martin Čičvák se vrací do Mahenovy činohry s Lysistratou
  Chytrá a krásná Athéňanka Lysistrata se smluví s ženami dalších řeckých měst, zvláště pak se Sparťankou Lampito, že dokud nezavládne mezi chlapy mír, bude pro ně veškerá ženská náklonnost, zvláště ona erotická, zcela nedostupná. Režie Lysistraty se zhostí Martin Čičvák, který se tak po delší době vrací na jeviště Mahenova divadla – svého prvního působiště.

 • Alice in bed ve světové premiéře původní české opery

  8:33 do playlistu

  Alice in bed ve světové premiéře původní české opery
  Na základě nové současné opery Alice in bed autorů I. Medka a M. Dvořákové se pokusíme nakousnout téma – jaká jsou úskalí tvorby a uvádění současné opery? Jaké jsou její hudební výrazové prostředky? Jak se hledá její téma? Nachází své publikum?

 • Žítkovské bohyně ožily na zlínské scéně

  16:48 do playlistu

  Žítkovské bohyně ožily na zlínské scéně
  Zlínské divadlo využilo literární události, jíž se staly Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové. Děj románu jednak skýtá dostatek matérie vhodné k dramatizaci, jednak má vazbu k blízkým Kopanicím, takže publikum s tématem rezonuje. Když k tomu přičteme výborné herecké výkony – dramatizátor a režisér Dodo Gombár vsadil zejména na silné osobnosti ženské části souboru, Hanu Briešťanskou, Helenu Čermákovou, Kateřinu Liďákovou i na hostující Evu Durnovou a Drahomíru Hofmanovou. Výsledkem je sice třiapůl hodiny trvající inscenace, která přes hlavní postavu a vypravěčku Doru Idesovou vypráví dramatické příběhy žen, které bohovaly. Přijde na vztah církve k bohyním, na válečnou epizodu s důstojníky gestapa i na to, jak se se fenoménem bohyň vyrovnával poválečný komunistický režim.

Přehrát vše

Související