iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
11. 11. 2014
21:20 na ČT art

1 2 3 4 5

0 hlasů
1380
zhlédnutí

Terra musica

Premiéra první Dvořákovy opery Alfred — Hudební tradice ve Vrchlabí — Chopin – odchovanec české klavírní školy

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Hudební tradice ve Vrchlabí

  0:49 do playlistu

  Hudební tradice ve Vrchlabí
  Hudební život ve Vrchlabí sahá až na přelom 17. a 18. století, kdy zde vznikla známá varhanní škola a později proslulá šlechtická kapela hraběte Václava Morzina. Hudbymilovného šlechtice hudebně vzdělával sám Antonio Vivaldi a přímo pro něj zkomponoval řadu skladeb. Dalším proslulým hudebníkem a rodákem města Vrchlabí byl houslista Karel Halíř. Jeho odkaz nově žije díky jeho zaníceným domácím a zahraničním milovníkům a propagátorům. Na festivalu Karla Halíře ve Vrchlabí letos dokonce vystoupilo i světově proslulé španělské Kvarteto Casals. V jeho podání zazněly skladby, které kdysi s velkým úspěchem a ohlasem hrál právě houslový virtuos Karel Halíř se svým vlastním kvartetem.

 • Chopin – odchovanec české klavírní školy

  12:30 do playlistu

  Chopin – odchovanec české klavírní školy
  Martin Vojtíšek, známý český klavírista a badatel, sledoval vliv hudebních učitelů na mladého polského klavírního genia – Fryderyka Chopina. Vedle Vojtěcha Živného byl dalším jeho učitelem český skladatel, klavírista a dirigent Vilém Würfel. Jaký měl na něj vliv? V čem byla jejich hudba podobná? O tom všem pohovoří právě Martin Vojtíšek.

 • Premiéra první Dvořákovy opery Alfred

  17:05 do playlistu

  Premiéra první Dvořákovy opery Alfred
  Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha uvedl jako hudební lahůdku první uvedení Dvořákovy opery Alfred. Operu zkomponoval mladý Dvořák, ovlivněný Richardem Wagnerem, v roce 1870 na německý text a ta doposud nebyla kompletně a v originále provedena. Velkolepý projekt, který vznikl v koprodukci festivalu, Českého rozhlasu a společnosti Arco Diva, patří jednoznačně k vrcholům probíhajícího Roku české hudby.

Přehrát vše

Související