26 minut
Terra musica

11. listopad 2014

Obsah dílu

Premiéra první Dvořákovy opery Alfred — Hudební tradice ve Vrchlabí — Chopin – odchovanec české klavírní školy

Části dílu

00:49
Hudební tradice ve Vrchlabí
  Hudební život ve Vrchlabí sahá až na přelom 17. a 18. století, kdy zde vznikla známá varhanní škola a později proslulá šlechtická kapela hraběte Václava Morzina. Hudbymilovného šlechtice hudebně vzdělával sám Antonio Vivaldi a přímo pro něj zkomponoval řadu skladeb. Dalším proslulým hudebníkem a rodákem města Vrchlabí byl houslista Karel Halíř. Jeho odkaz nově žije díky jeho zaníceným domácím a zahraničním milovníkům a propagátorům. Na festivalu Karla Halíře ve Vrchlabí letos dokonce vystoupilo i světově proslulé španělské Kvarteto Casals. V jeho podání zazněly skladby, které kdysi s velkým úspěchem a ohlasem hrál právě houslový virtuos Karel Halíř se svým vlastním kvartetem.
  12:30
  Chopin – odchovanec české klavírní školy
   Martin Vojtíšek, známý český klavírista a badatel, sledoval vliv hudebních učitelů na mladého polského klavírního genia – Fryderyka Chopina. Vedle Vojtěcha Živného byl dalším jeho učitelem český skladatel, klavírista a dirigent Vilém Würfel. Jaký měl na něj vliv? V čem byla jejich hudba podobná? O tom všem pohovoří právě Martin Vojtíšek.
   17:05
   Premiéra první Dvořákovy opery Alfred
    Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha uvedl jako hudební lahůdku první uvedení Dvořákovy opery Alfred. Operu zkomponoval mladý Dvořák, ovlivněný Richardem Wagnerem, v roce 1870 na německý text a ta doposud nebyla kompletně a v originále provedena. Velkolepý projekt, který vznikl v koprodukci festivalu, Českého rozhlasu a společnosti Arco Diva, patří jednoznačně k vrcholům probíhajícího Roku české hudby.
    Přehrát celé video
    Stopáž26 minut
    Další díl
    25. listopad 2014

    Terra musica na sociálních sítích

    Napište nám