iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
8. 6. 2011
23:50 na ČT2

1 2 3 4 5

1 hlas
1095
zhlédnutí

Terra musica

Verdiho Trubadúr ve Státní opeře — Projekt timING na Nové scéně — Michal Mašek s hudbou a kresbami Bohuslava Martinů

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Verdiho Trubadúr ve Státní opeře

  1:02 do playlistu

  Verdiho Trubadúr ve Státní opeře
  Státní opera Praha je poslední dobou stále více ve středu nejen mediální pozornosti. Je to přirozené, čeká se na definitivní rozhodnutí o budoucnosti této instituce. A v této rozvířené a napjaté situaci přichází s novou premiérou, tentokrát Verdiho Trubadúra. O to více bude umělecký výsledek více než sledovaný, protože bude dalším z důkazů, v jaké umělecké kondici je dnes toto divadlo. Připomeňme jen, že původní premiéra z 19. ledna 1853 v římském Teatro Apollo měla obrovský úspěch a operní scény sváděly o uvedení tohoto titulu doslova boje. Trubadúr spolu s La traviatou a Rigolettem byl prvním vrcholem ve skladatelově tvorbě a dodnes tato trojice oper láme rekordy v počtu představení a návštěvnosti v operních divadlech na celém světě.

 • Michal Mašek s hudbou a kresbami Bohuslava Martinů

  10:10 do playlistu

  Michal Mašek s hudbou a kresbami Bohuslava Martinů
  Přední český klavírista Michal Mašek nedávno dokončil novou nahrávku klavírního recitálu z děl Bohuslava Martinů a ve vydání ji doprovodil i zajímavou kolekcí autorských kreseb Bohuslava Martinů. Na konci května, při exkluzivním klavírním koncertě v rodné Poličce, byla pak tato kolekce kreseb představena a Michal Mašek k tomu dodal: "Jsou fantastické, je jich na dvě stě. Chci tak ukázat další, nečekaný pohled do duše tohoto velkého českého skladatele."

 • Projekt timING na Nové scéně

  17:03 do playlistu

  Projekt timING na Nové scéně
  Výchozím impulsem pro vznik společného projektu timING Orchestru BERG, Dekka Dancers a baletu ND se staly skladby Poeme symphonique pro sto metronomů, Ramifications György Ligetiho, Koncert pro klarinet a orchestr Aarona Coplanda a Dances Louise Andriessena. Pro tento unikátní projekt v prostoru Nové scény vznikla sbírka stovky metronomů, které prostřednictvím veřejné sbírky zapůjčilo stejné množství hrdých patronů, mezi nimiž je i řada známých osobností. Výsledná forma projektu je pak na hranici mezi koncertem a divadlem.

Přehrát vše

Související