iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
5. 10. 2013
11:05 na ČT24

1 2 3 4 5

15 hlasů
65703
zhlédnutí

Tep 24

Kamerou i laserem proti retinopatii — Sítnici ohrožuje věk i cukrovka — Oftalmolog Jan Němčanský

26 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Kamerou i laserem proti retinopatii

  1:02 do playlistu

  Kamerou i laserem proti retinopatii
  Kamerou i laserem proti retinopatii: Poškození sítnice nedonošených dětí neboli retinopatie je nejčastější příčinou slepoty v dětství. Lékaři se tomu snaží zabránit všemi způsoby. Tím nejmodernějším je speciální kamera, která umožňuje podrobně sledovat a zaznamenat vývoj sítnice. Pokud dítě potřebuje zákrok, sahají oftalmologové nejčastěji po laseru. Například v Ostravě i v kombinaci s retkamerou.

 • Historická vizita
 • Sítnici ohrožuje věk i cukrovka

  11:42 do playlistu

  Sítnici ohrožuje věk i cukrovka
  Sítnici ohrožuje věk i cukrovka: Příčinou postižení sítnice v místě nejostřejšího vidění, žluté skvrny zvané makula, může být věk, anebo taky cukrovka. Diagnóza věkem podmíněná makulární degenerace stojí nejčastěji za ztrátou zraku ve vyspělých zemích. Přitom jedna ze dvou forem choroby se dá léčit, pacient musí ale přijít včas. Totéž platí pro diabetiky.

 • Oftalmolog Jan Němčanský

  18:24 do playlistu

  Oftalmolog Jan Němčanský
  Oftalmolog Jan Němčanský: Zástupce přednosty oční kliniky FN v Ostravě se specializuje právě na poruchy sítnice. Jeho obor je zaplaven nejmodernějšími přístroji pro vyšetření i zákroky. Přesto se často musí spolehnout jen na své ruce a zkušenosti. Leckdy právě na něm hodně záleží, jak dlouho se bude pacient uzdravovat, jak bude vidět nebo zda vůbec.

Přehrát vše

Související