iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
29. 3. 2014
12:00 na ČT1

1 2 3 4 5

6 hlasů
2702
zhlédnutí

Z metropole

Bohumil Hrabal — Židovská opona zpátky — Bariéry a vídeňské zastávky — Hodináři přeřizují čas — Hodiny na sv. Vítu se restaurují — Hospodský orloj — Alfréd Nikodém a jeho otužilci — Příběhy sousedů — Mikve včera a dnes

25 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Bohumil Hrabal

  0:43 do playlistu

  Bohumil Hrabal
  Výjimečný spisovatel, milovník umění, filozofie, literatury i složitá osobnost – to byl Bohumil Hrabal. Jeho život se výrazně spojuje s několika místy: Brnem, Nymburkem, Kerskem, Kladnem a Prahou. Poprvé se v hlavním městě Bohumil Hrabal ocitá v roce 1935, studuje práva a bydlí v podnájmech. Později našel byt v Libni v ulici Na Hrázi číslo 24 a tam začalo jeho šťastné tvůrčí období - v Libni žil přes dvacet let. Z Libně se manželé Hrabalovi odstěhovali na sídliště Sokolníky v Kobylisích. Později byl dům Na Hrázi zbourán, aby udělal místo nové stanici metra.

 • Židovská opona zpátky

  5:20 do playlistu

  Židovská opona zpátky
  Do Prahy se skoro po 60 letech vrátil ztracený židovský rituální předmět - opona ze synagogy z poloviny 19. století. Je to poprvé, kdy se Židovskému muzeu podařilo navrátit původně českou památku ze zahraničí zpět do země. Opona pochází z Mladé Vožice v jižních Čechách. Do pražského muzea se opona z dnes už neexistující synagogy dostala za protektorátu. Muzeum tehdy sloužilo jako sběrné místo židovského majetku.

 • Bariéry a vídeňské zastávky

  7:45 do playlistu

  Bariéry a vídeňské zastávky
  Vozíčkáři a matky s kočárky volají po bezbariérových tramvajových zastávkách. V Praze je jen pár bezbariérových zastávek tzv. vídeňského typu. Chodník a refíž jsou v jedné rovině. Auta musí před retardérem zpomalit.

 • Práce na Blance mohou pokračovat
 • Národní stadión zase ne
 • Hodináři přeřizují čas

  10:21 do playlistu

  Hodináři přeřizují čas
  Romantická představa, že mistři hodináři teď v noci ze soboty na neděli vystoupají do všech pražských věží a přeřídí ciferníky o hodinu dopředu, je naivní. Ani hodináře jedné z renomovaných firem, která se v Praze stará o sedmdesátery věžní hodiny, taková noční "šichta" nečeká. A to ani ve starodávné Petrské věži. Většina hodin se už řídí na dálku, signálem DCF. Nicméně časy manuálního řízení věžních hodin stověžaté Prahy přece jen ještě definitivně neskončily. Pořád se po městě najdou čtvrťové stroje s kyvadlem, které žádný počítač nepřeřídí.

 • Hodiny na sv. Vítu se restaurují

  13:41 do playlistu

  Hodiny na sv. Vítu se restaurují
  Automaticky se přeřizují i hodiny ze svatovítské katedrály. Jejich hodinový stroj mají ale teď v práci restaurátoři. Byl znečištěný, rezavý a navíc v padesátých letech přetřen lodním lakem.

 • Hospodský orloj

  14:47 do playlistu

  Hospodský orloj
  Hospodský orloj funguje bez zásahu i v letním čase. Tento unikát je novou atrakcí jedné hospody na pražské periférii. Ideový tvůrce rarity pan Řeháček říká, že na tomto orloji všechno souvisí se vším a všechno má svůj pevný řád.

 • Alfréd Nikodém a jeho otužilci

  16:37 do playlistu

  Alfréd Nikodém a jeho otužilci
  Pražský zlatník Alfréd Nikodém se narodil před 150 lety. Byl to on, kdo založil tradici plavání v ledové Vltavě. Čeští otužilci minulou neděli uctili jeho památku jak jinak, než koupelí ve Vltavě. Jméno Alfréda Nikodéma nese i nejznámější vánoční otužilecký závod.

 • Příběhy sousedů

  18:41 do playlistu

  Příběhy sousedů
  Žákům základních škol pomáhají s výkladem novodobých dějin pamětníci druhé světové války a období komunismu. Know-how výuky dějepisu poskytlo sdružení Post Bellum, které vytváří rozsáhlý archiv pamětí národa. Do projektu Příběhy našich sousedů se vloni vrhlo všech 13 základních škol Prahy 10.

 • Výzva školákům
 • Mikve včera a dnes

  20:55 do playlistu

  Mikve včera a dnes
  Diváci Metropole mají možnost vidět unikátní židovskou památku jako vůbec první. Turisté se na ni podívají až od začátku dubna. Mikve je židovská rituální lázeň z první třetiny šestnáctého století. Zachovala se jako jediná ve městě v podzemí Pinkasovy synagogy.

 • Pozvánky

Přehrát vše

Související