Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

Udělování křesadel dobrovolníkům

Akademický malíř Dino Čečo je netypický dobrovolník. Je spoluzakladatelem Nadace Artevide, která podporuje uměleckou činnost nevidomých. Při své tvorbě vymyslel nový způsob malby, tzv. haptickou metodu. Výtvarník teď získal za svou dobrovolnickou činnost cenu Křesadlo, kterou každý rok uděluje organizace Hestia.


Karlínská kasárna znovu na prodej

O prodeji karlínských kasáren v Praze - jednom z největších armádních obchodů za posledních 15 let - rozhodne speciální komise ministerstva obrany. Řídí ji první náměstek Jiří Borovec. Nový tendr na objekt v centru hlavního města chce vypsat nejpozději do konce června. První výběrové řízení zrušil v únoru šéf resortu Martin Stropnický - zúčastněné firmy se mu zdály málo průhledné.


Množící se kamery v ulicích

V ulicích hlavního města funguje skoro 2000 kamer - a v příštích deseti letech jich nejspíš ještě přibude. Pražský magistrát nechává vypracovat koncepci, která odpoví na otázku, kolik jich ještě policie pro monitorování města potřebuje.


Tajemství pražských dvorků

Dvůr Seifertova 3

Dvorek na samém okraji Žižkova, v Seifertově ulici č. 3, má románovou minulost. Právě tady zapřahali koně kočí Martina Nedobyla ze slavné pentalogie Vladimíra Neffa, známé pod souhrnným názvem Sňatky z rozumu. Právě tady kdysi stávaly stáje, než je o mnoho let později nahradily garáže pro nákladní auta. Dětství na tomhle dvorku strávil spisovatel a publicista Ondřej Neff, syn autora zmíněného románu. A díky unikátnímu terénu a výjimečné skále, vyrůstající uprostřed vnitrobloku to bylo dětství vskutku dobrodružné.


Zlatý poklad úředníků

Najít poklad a navíc v pracovní době se podařilo dvěma pracovníkům modřanské radnice na začátku března. Při kontrole stavebních prací se na ně začaly sypat stovky stříbrných a zlatých mincí nejvyšší ryzosti. Uložené byly v porcelánových dózách zakopaných 70 let v zemi.


Centrální dispečink poruch

Vůbec poprvé v Česku můžou lidi na internetu sledovat práce na vodovodní síti. Pražské vodovody a kanalizace právě finišují se zkouškami nového systému. Technikům umožní poruchu rychle odhalit a domácnosti včas upozornit na opravu.


Vypouštění netopýrů

Kolonie 160 netopýrů se na podzim uhnízdila v plynových kamnech v jednom bytě v Nuslích. Přivolaní ochranáři jim okamžitě poskytli náhradní zimoviště a minulý týden je vypustili ve Stromovce. Pokud si na ně nepočíhá kočka nebo kuna, ve Stromovce, kde je díky vodě dostatek hmyzu, můžou žít klidně dalších 10 let.


Dům románového Martina Nedobyla

Vracíme se na dvorek do Seifertovy ulice č. 3, resp. do domu, který ho obklopuje. Ten je neméně zajímavý. Vybudoval ho Alois Stuchlík, předobraz románové postavy Martina Nedobyla. On to byl, kdo zatoužil po vzorové stavbě nového Žižkova. Skupoval ještě v dobách, kdy Žižkov ležel za pražskými hradbami, pozemky s vidinou pozdějšího zisku. Autorem komplexu domu byl Bedřich Tesař.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD