iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
16. 4. 2011
19:34 na ČT24

1 2 3 4 5

24 hlasů
4572
zhlédnutí

Prizma

USA: zlomené srdce fyzicky bolí — ČR: na počátku byla jediná buňka — Austrálie: následky záplav — Švédsko: nová technologie 3D map — USA: chytré tričko — USA: jak zastavit plešatění

20 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • USA: Zlomené srdce fyzicky bolí

  1:15 do playlistu

  USA: Zlomené srdce fyzicky bolí
  Ztráta milované bytosti je vždycky těžká a potřebujeme dlouhý čas, abychom se s tím vyrovnali. Poslední výzkum amerických vědců z Michiganské univerzity navíc dokazuje, že muka, která prožíváme, jsou měřitelná. Mozek reaguje stejně, jako když trpíme fyzickou bolestí.

 • ČR: Zvláštní bílkovina v buňkách rostlin

  4:27 do playlistu

  ČR: Zvláštní bílkovina v buňkách rostlin
  Na počátku byla jediná buňka. Vznikl z ní všechen život na zemi. Že to tak nejspíš skutečně bylo a že savci, rostliny i kvasinky mají mnoho společného, potvrdili čeští experimentální biologové. V buňkách rostlin našli zvláštní bílkovinu, která byla už dřív popsána v lidském mozku nebo třeba právě v kvasinkách. Jejich výsledky - zveřejněné v prestižním časopise Plant Cell - by měly pomoct třeba při boji s různými plísněmi, které rostliny napadají.

 • Austrálie: Ekologické škody po potopách

  8:25 do playlistu

  Austrálie: Ekologické škody po potopách
  Australský stát Queensland se vzpamatovává z nejhorších záplav, které zemi zasáhly za posledních 50 let. Voda zalila oblast o velikosti Francie a Německa dohromady. Teď se ukazuje, že z polí a pastvin spláchla do moře mimo jiné i tuny nebezpečných látek. Ty ohrožují ekosystém - včetně vzácného Velkého bariérového útesu, který je pod ochranou organizace UNESCO. Australští vědci proto volají po tom, aby se v zemi pravidla pro využívání zemědělské půdy zpřísnila.

 • Švédsko: 3D mapy

  11:43 do playlistu

  Švédsko: 3D mapy
  "Google Earth na steroidech" – i tak titulují odborné weby projekt, se kterým přišla malá švédská firma. Začala vyrábět mapy ve formátu 3D pomocí doslova neokoukané technologie. Autoři přitom chytře využili odtajněných materiálů armády. Vojenský výzkum tak zase jednou o velký krok postrčil ten civilní.

 • USA: Chytré tričko

  14:55 do playlistu

  USA: Chytré tričko
  Vojenský výzkum stojí i za další technologickou novinou. Američtí vývojáři využili zařízení určené původně speciálním jednotkám. Vyrobili chytré tričko, které zaznamenává většinu tělesných funkcí a v reálném čase je odesílá do počítače. Sportovci tak díky vojákům získali ideální zbraň, s jejíž pomocí vypilují trénink k dokonalosti.

 • USA: Plešatění

  18:01 do playlistu

  USA: Plešatění
  Téměř polovina mužů se po padesátce může začít loučit s vlasy. Buď se s tím smíří, nebo můžou zkoušet nejrůznější zatím nepříliš zaručená řešení. Američtí vědci teď ale prakticky omylem objevili způsob, jak by se majitelům naleštěných pleší mohlo blýskat na lepší časy.

Přehrát vše

Související