Novinky a zajímavosti z vědy a techniky.

Obsah dílu

Přehrát vše

USA: zlomené srdce fyzicky bolí
Ztráta milované bytosti je vždycky těžká a potřebujeme dlouhý čas, abychom se s tím vyrovnali. Poslední výzkum amerických vědců z Michiganské univerzity navíc dokazuje, že muka, která prožíváme, jsou měřitelná. Mozek reaguje stejně, jako když trpíme fyzickou bolestí.

ČR: na počátku byla jediná buňka
Na počátku byla jediná buňka. Vznikl z ní všechen život na zemi. Že to tak nejspíš skutečně bylo a že savci, rostliny i kvasinky mají mnoho společného, potvrdili čeští experimentální biologové. V buňkách rostlin našli zvláštní bílkovinu, která byla už dřív popsána v lidském mozku nebo třeba právě v kvasinkách. Jejich výsledky – zveřejněné v prestižním časopise Plant Cell – by měly pomoct třeba při boji s různými plísněmi, které rostliny napadají.

Austrálie: následky záplav
Australský stát Queensland se vzpamatovává z nejhorších záplav, které zemi zasáhly za posledních 50 let. Voda zalila oblast o velikosti Francie a Německa dohromady. Teď se ukazuje, že z polí a pastvin spláchla do moře mimo jiné i tuny nebezpečných látek. Ty ohrožují ekosystém – včetně vzácného Velkého bariérového útesu, který je pod ochranou organizace UNESCO. Australští vědci proto volají po tom, aby se v zemi pravidla pro využívání zemědělské půdy zpřísnila.

Švédsko: nová technologie 3D map
„Google Earth na steroidech“ – i tak titulují odborné weby projekt, se kterým přišla malá švédská firma. Začala vyrábět mapy ve formátu 3D pomocí doslova neokoukané technologie. Autoři přitom chytře využili odtajněných materiálů armády. Vojenský výzkum tak zase jednou o velký krok postrčil ten civilní.

USA: chytré tričko
Vojenský výzkum stojí i za další technologickou novinou. Američtí vývojáři využili zařízení určené původně speciálním jednotkám. Vyrobili chytré tričko, které zaznamenává většinu tělesných funkcí a v reálném čase je odesílá do počítače. Sportovci tak díky vojákům získali ideální zbraň, s jejíž pomocí vypilují trénink k dokonalosti.

USA: jak zastavit plešatění
Téměř polovina mužů se po padesátce může začít loučit s vlasy. Buď se s tím smíří, nebo můžou zkoušet nejrůznější zatím nepříliš zaručená řešení. Američtí vědci teď ale prakticky omylem objevili způsob, jak by se majitelům naleštěných pleší mohlo blýskat na lepší časy.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2011
 P ST